OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY “KALENDARZ SENSORYCZNY”

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach 1-3 organizowany jest Ogólnopolski Projekt Ekukacyjny “Kalendarz sensoryczny”

Projekt jest odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2024/2025:

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kalendarz Sensoryczny” jest zaktywizowanie uczniów szkół podstawowych oraz uczniów i wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną a także usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych poprzez udział w aktywnościach związanych z szeroko rozumianą kreatywnością, nauką poprzez zabawę oraz usprawnianie integracji sensorycznej. Projekt skupia się na wykorzystywaniu potencjału rozwojowego dzieci i młodzieży oraz na ich mocnych stronach a także niwelowaniu zaburzeń. Zadania w Projekcie zostały zaplanowane zgodnie z cyklem pór roku uwzględniając święta kalendarzowe i nietypowe.

Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2024 – maj 2025. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu, szczególnie w klasach w których są dzieci z orzeczeniami.

W miesiącu październiku w klasach IIb, IId, Id przeprowadzono zajęcia z okazji zbliżającego się Dnia Drzewa, który obchodzony jest 10.10. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody.  Dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych  oglądały dary pozyskiwane z drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Miały okazję przejść się ścieżką sensoryczną stworzoną z darów jesieni, co wywołało wiele radości wśród uczniów. Następnie każda grupa wykonała prace plastyczne związane z drzewami.

Koordynator projektu: Paulina Zając

Bożena Łętocha