INNOWACJA PEDAGOGICZNA „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE"

Innowacja realizowana była przez uczniów klas 2b, 3a i 3c. Celem innowacji było wyzwalanie ekspresji twórczej poprzez wykonywanie różnorodnych prac plastycznych. Rozwijana była również wyobraźnia i kreatywność dzieci. Dzięki tworzeniu prac plastycznych uczniowie doskonalili motorykę małą oraz kształtowali  wiarę we własne możliwości. Przy wykonywaniu zadań dzieci doskonale się bawiły. Działania związane z innowacją prowadzone były raz w miesiącu i polegały na wybraniu i wykonaniu jednego z trzech dostępnych zadań na dany miesiąc.

Wrześniowe zadanie wybrane przez dzieci to: technika mokre w  mokrym.  W październiku dzieci wykonały  pracę pt: „Jesienne bukiety”. Mali artyści  poznali nową technikę – malowanie farbami na tle z gazy, dzięki której powstały piękne jesienne bukiety. Uczniowie w listopadzie poznali technikę malowania plasteliną. Malowanie plasteliną to dobry sposób na stworzenie niesamowitej pracy plastycznej –  portretu lub autoportretu. Plastelina używana jest głównie jako materiał do modelowania niewielkich form przestrzennych. Istnieje jednak ciekawa technika plastyczna dla dzieci, nazywana malowaniem plasteliną. W rzeczywistości chodzi o rozcieranie, wyklejanie niewielkimi kawałkami czy kulkami lub pocieranie o papier, które pozostawia barwne ślady. Dzieci uwielbiają wszelkie masy plastyczne, a prace z nimi to doskonałe ćwiczenia małej motoryki i zabawy sensoryczne. W grudniu dzieci wykonały  kolejne zadanie podejmując wyzwanie tworząc świąteczne choinki – malowanie flamastrami.  Realizując styczniowe zadanie uczniowie wykonali pastelami olejnymi barwne prace, które przedstawiały egzotyczne zwierzęta. W lutym zadanie polegało na wykonaniu pastelami olejnymi na papierze ściernym ilustracji przedstawiającej smoka. Dzięki tej ciekawe technice plastycznej powstały bardzo efektowne prace. W marcu dzieci wykonały przebiśniegi oraz bazie  na farbowanym tle. W kwietniu w ramach realizacji innowacji pedagogicznej uczniowie namalowali farbami i pastą do zębów kwitnące drzewo.  W maju po przygotowaniu  kolorowego tła uczniowie wykonali techniką wydzieranki piękną barwną tęczę.

Dzieci z klasy 2b, 3a i 3c uzyskały certyfikat ukończenia innowacji pedagogicznej „Kreatywne prace plastyczne”.

Bicz Barbara, Łętocha Bożena, Zygmunt Renata

Skip to content