ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

W  dniu  4  kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy dzień Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele przybyli do szkoły ubrani w niebieskie stroje, wyrażając swoje wsparcie dla osób dotkniętych  tym  zaburzeniem. Pani Paulina Zając i Anna Błachut zaprosiły klasy pierwsze na prelekcję, projekcję filmu i zabawy podczas, których wyjaśniły dzieciom czym jest autyzm i jak należy traktować osoby z tym zaburzeniem.  Była to okazja do zrozumienia, empatii i propagowania świadomości na temat różnorodności w społeczeństwie.

Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać różne zabawy za pomocą zmysłów i wykonać  ćwiczenia, które ukazały jakie są  trudności przy zaburzonych  zmysłach. Uczniowie w czasie projekcji filmu  „Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu”, dowiedzieli się, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności  z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

P. Zając, A. Błachut, M. Batko, E. Wielgus