SZKOLNY DZIEŃ INTEGRACJI I TOLERANCJI

DZIEŃ INTEGRACJI

Za nami Szkolny Dzień Integracji i Tolerancji. Ten wyjątkowy dzień wpisuje się w obchody Jubileuszu 25-lecia Integracji, który obchodzimy w tym roku w „Dwójce”.

Kolorem przewodnim tego dnia był kolor pomarańczowy. Wszyscy uczniowie mieli przyczepione plakietki z pomarańczowym sercem, czyli symbolem integracji przyjętym w naszej szkole. Niektórzy z nas samodzielnie wykonali serca, natomiast inni otrzymali je od przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Element ubioru w kolorze pomarańczowym zwalniał nas od pytania w tym dniu.

W holu od rana mogliśmy podziwiać piękne kolorowanki uczniów klas I i II, pomarańczową girlandę balonową oraz wystawę plakatów „Znane osoby z niepełnosprawnością”. Całość dekoracji dopełniało Drzewo Tolerancji oraz prace plastyczne Julii Bierówki.

Plakaty to efekt twórczości uczniów wszystkich klas III-VIII. O wyborze znanej Osoby zdecydowali w losowaniu przewodniczący poszczególnych klas, a losy przygotował Adaś Podlodowski.

Musimy przyznać, że wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania i plakaty były pięknie dopracowane. Z zaciekawieniem czytaliśmy informacje o sławnych osobach, dla których niepełnosprawność nie była przeszkodą w realizacji ich planów zawodowych, pasji czy marzeń. Podziwiamy ich za to, co osiągnęli!  Szkolny Dzień Integracji i Tolerancji osłodziły nam pomarańczowe galaretkami z owocami i bitą śmietaną przygotowane przez uczniów kl. 1b, 2d, 4d, 6d, 7a, 7b i 7c. W akcję włączyli się też nauczyciele. Dochód ze sprzedaży galaretek: 1458,23 zł. zostanie wykorzystany na potrzeby uczniów z naszej szkoły.

W czasie dwóch przerw muzycznych przez radiowęzeł rozbrzmiewała muzyka w całej szkole. Przesłanie płynące z piosenek dotyczyło integracji, stereotypów i uprzedzeń, przyjaźni, akceptacji siebie i innych, radości z życia i realizacji swoich pasji bez względu na nasze ograniczenia. Niektórych uczniów muzyka porwała do tańca.

Specjalnie na ten dzień nauczyciele z Zespołu Psychologiczno-Pedagogicznego Szkoły przygotowali dla nas prezentację Genially. Znalazły się tam m.in. informacje o integracji i Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, zdjęcia i filmiki z naszej szkoły, piosenki oraz niespodzianka-ESCAPE ROOM.

Link do prezentacji: https://liblink.pl/aLXGoaKsvg

Podczas zajęć z wychowawcą zapoznaliśmy się z interaktywnymi slajdami prezentacji i uczyliśmy się zasad savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Nasi koledzy z klasy – Franciszek Mrowiec i Jan Serafin – przygotowali też prezentację multimedialną pt. „Znani i podziwiani” o 40 wyjątkowych Osobach z niepełnosprawnościami z Polski i ze świata.

Mamy nadzieję, że nauka płynąca z podjętych działań zostanie w naszej społeczności, a życzliwość i wzajemny szacunek będą towarzyszyły nam każdego dnia.

Uczniowie kl. 7a integracyjnej