PROJEKT EDUKACYJNY ,,RODZINNA KRONIKA. CODZIENNOŚĆ MAŁEGO MIASTA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ”

9 października 2023 roku w Muzeum Niepodległości w Myślenicach, zorganizowało spotkanie pokoleń. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać i porozmawiać ze świadkami historii . Bohaterami tego spotkania byli: Teresa Święch, Antonina Sebesta, Janina Żak-Kryłowska, Jerzy Fedirce oraz Jerzy Krygier. Świadkowie historii  podzielili się osobistymi, często bolesnymi przeżyciami, choć wiemy, że wielu z nich nie oddadzą żadne słowa.

Pani Teresa Święch była 5-letnim dzieckiem w momencie wybuchu II wojny światowej. Po wielu latach wciąż jednak dokładnie pamięta okupacyjną codzienność: strach przed niemieckim mundurem, smak ,,gliniastego” chleba przydzielanego przez okupanta na kartki i chłód zziębniętych zimą nóg, wciśniętych w zbyt małe drewniaki… Takich osób będących świadkami okupacyjnej codzienność jest coraz mniej, a my tak rzadko pytamy. Ci, którzy wojnę przeżyli lub znają ją z opowieści bliskich podzielili się wspomnieniami z przybyłą młodzieżą, która okupacyjną codzienność poznaje z podręczników. Był czas na opowieści, wymianę doświadczeń i pytania.

Mamy nadzieję, że spotkanie uświadomiło uczniom  jak istotna jest rozmowa z najbliższymi, wypytywanie ich o przeszłość i doświadczenia, wtedy kiedy nie jest jeszcze za późno.

mgr Joanna Bugaj

mgr Justyna Łętocha