WARSZTATY PRZYRODNICZE – PROJEKT LIFE – MAŁOPOLSKA W ZDROWEJ ATMOSFERZE

W dzisiejszym świecie, w którym zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, zanieczyszczenie powietrza, w tym smog, staje się poważnym problemem dla wszystkich. Dla naszych uczniów, którzy są przyszłymi liderami i obrońcami naszej planety, zrozumienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza jest niezwykle ważne. Dlatego właśnie, ekodoradca Gminy Myślenice, pan Dariusz Zborowski, w ubiegłą sobotę przeprowadził warsztaty przyrodnicze dla naszych młodych umysłów, aby pomóc im zrozumieć, jak smog wpływa na nasze życie i jakie narzędzia, takie jak czujnik powietrza, mogą pomóc w walce z tym problemem.

Smog, który jest wynikiem spalania paliw kopalnych, emisji z pojazdów oraz innych źródeł zanieczyszczeń powietrza, ma liczne negatywne skutki dla naszego zdrowia i środowiska. Wpływa na nasze drogi oddechowe, powodując choroby takie jak astma, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów. Ponadto smog ma wpływ na zmiany klimatyczne, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak smog działa i jak możemy działać przeciwko niemu. Czujnik powietrza to urządzenie, które pomaga nam mierzyć poziom zanieczyszczeń powietrza w naszym otoczeniu. Działa to na zasadzie zbierania danych na temat zawartości substancji takich jak pyłki, cząsteczki PM2.5 i PM10, tlenki azotu i wiele innych. Mając dostęp do danych na temat jakości powietrza, możemy podejmować konkretne kroki w celu poprawy sytuacji. To może obejmować działania takie jak ograniczenie emisji z pojazdów, promowanie używania komunikacji publicznej lub promowanie odnawialnych źródeł energii.

Warsztaty ekodoradcy na temat smogu i czujnika powietrza mają na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz dostarczenie narzędzi, które pomogą im działać w kierunku poprawy jakości powietrza i ochrony naszej planety. Dla przyszłych pokoleń jest to niezwykle ważne zadanie, które może wpłynąć na stan naszej planety i jakość życia wszystkich jej mieszkańców. Smog nie jest problemem, który można zignorować, dlatego też nasza edukacja i działania są tak istotne.

Pamiętajmy, że każdy ma rolę do odegrania w walce ze smogiem, i to od nas zależy, jakie środki podejmiemy, aby chronić nasze zdrowie i środowisko naturalne.

A. Mieszczanek, U. Biel