PROGRAM ANTYNIKOTYNOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA KLAS CZWARTYCH „BIEG PO ZDROWIE”

Bieg po zdrowie

W klasach 4a i 4c w ramach lekcji wychowawczych realizowany był w tym roku program profilaktyczny „Bieg po zdrowie” – profilaktyka palenia.

Bieg po zdrowie to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności.

Podczas cyklu zajęć dzieci:

dyskutowały, wymieniały doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,

liczyły koszty palenia papierosów, pracowały w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. W każdej klasie odbyły się 4 lekcje wychowawcze oraz spotkanie p.Joanną Gaździk – z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach.

Na zakończenie programu uczniowie przygotowali wystawę swoich prac na Dzień bez Papierosa (31 maja).

Koordynator programu:

Ewelina Zlezarczyk