OSTATNIE POŻEGNANIE

Wspomnienie p. Jana Brzezińskiego – nauczyciela muzyki, pedagoga oraz autora hymnu szkoły

W ostatnich dniach odszedł nasz dawny Kolega, nauczyciel muzyki i jednocześnie osoba niezwykle ważna dla historii tej szkoły. Mgr Jan Brzeziński jest autorem tekstu i muzyki do hymnu SP nr 2. I choć nie ma w murach szkoły osób, które pracowały z śp. Janem Brzezińskim, to pozostały w kronikach oraz wspomnieniach słowa, które świadczą o tym, że pamiętamy i szanujemy śp. Jana Brzezińskiego zarówno jako nauczyciela, twórcę, jak i przyjazną naszej szkole Osobę.

Kronika SP nr 2 upamiętnia historię hymnu oraz jego twórcę:

„Szkoła posiada nawet swój własny hymn. Autorem hymnu jest Jan Brzeziński. Był on nauczycielem śpiewu w roku 1969, kiedy to „dwójka” otrzymała swoje imię i pierwszy sztandar. Hymn powstał na zlecenie ówczesnego dyrektora szkoły Antoniego Miodońskiego. Pan Brzeziński słowa hymnu napisał w pociągu do Katowic ( wówczas był on członkiem Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie). Muzykę skomponował na drugi dzień i od razu przystąpił do nauczania młodzieży w całej szkole. Pierwsze wykonanie hymnu miało miejsce na szkolnym dziedzińcu podczas uroczystości nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte. Patriotyczny tekst oraz piękna, dźwięczna muzyka do dnia dzisiejszego rozbrzmiewają w szkole przy wszystkich uroczystych okazjach”.

A tak o śp. Janie Brzezińskim pisał były dyrektor „dwójki” p. Józef Bicz:

Fragment „Listu do młodzieży”  dyrektora Józefa Bicza

(…) Ze szczególnie cenną, bezinteresowną propozycją wystąpił nauczyciel wychowania  muzycznego tutejszej szkoły mgr Jan Brzeziński, opracowując pieśń szkolną  (słowa i melodię), która stała się w późniejszym czasie hymnem szkolnym, a której pointa zawsze aktualna brzmi:

My młodzież wolna i szczęśliwa

przelanej krwi nie zapomnimy.

Obrońców Westerplatte imię

na pamięć tamtych dni nosimy!

Takie wspomnienie o śp. Janie Brzezińskim zachowała p. Janina Rozwadowska, nasza nauczycielka:

„W 2012 roku pana Jana Brzezińskiego zaprosiłam na III Przegląd Pieśni Patriotycznych klas I – III. Bardzo ucieszył się z zaproszenia i uświetnił naszą szkolną uroczystość. Przybył z nieodłącznym akordeonem. Poprosiliśmy Autora  o zagranie hymnu i wspólnie odśpiewaliśmy pieśń. Autor i kompozytor nie krył wzruszenia. Ja też byłam bardzo podekscytowana tą podniosłą chwilą. Pan Brzeziński był obecny z nami do końca przeglądu. Oprócz spotkania z kompozytorem i przypomnieniu, jak doszło do powstania hymnu szkoły w drugiej części Przeglądu  klasy II i III wykonywały pieśni z Powstania Warszawskiego. Na zakończenie Przeglądu pan Brzeziński otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w III Przeglądzie Pieśni Patriotycznych klas I- III. Było podniośle i pięknie”.

Będziemy Go zawsze dobrze wspominać!

Cześć Jego pamięci!

W galerii poniżej zdjęcia, m.in. 20.06.2009 r. – uroczystość 40. rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 2 imienia Bohaterów Westerplatte. Gośćmi byli nauczyciele pracujący w roku 1969 w naszej szkole. Jednym z nich był również mgr Jan Brzeziński, który w tym dniu przekazał na ręce p. dyrektor zdjęcia z uroczystości nadania szkole imienia, rękopis hymnu wraz z autografem.