SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY

dla uczniów kl. IV -VIII

ETAP I

Uczniowie wykonują prace przedstawiające wskazany tekst literacki zapisany w języku polskim ( tekst  poniżej). Dopuszcza się odwzorowanie dowolnych krojów pisma nowożytnego pochodzących z łacińskiego kręgu kulturowego.

Wymagania dotyczące prac uczniów w I etapie konkursu:

– obowiązkowy format – A4 – gładki papier (bez linii lub kratki),

– technika wykonania (krój pisma) – dowolna (praca wykonana piórem),

– wielkość liter – dowolna (wskazana dbałość o właściwe rozplanowanie tekstu).

Prace składać do p. Moniki Lemaniak, p. Anny Pardyak lub p. Katarzyny Żak w dniach od 15- 24 V 2023 roku. Prace należy opisać na odwrocie, podając imię i nazwisko, klasę. Zostaną one ocenione przez Komisję Konkursową i zakwalifikowane do II etapu konkursu.

ETAP II – 31 V 2023 (środa)

Zadaniem uczniów – laureatów II etapu konkursu, będzie zapisanie krótkiego (prostego pod względem ortograficznym) tekstu literackiego Wisławy Szymborskiej. Zostanie on w formie wydruku przekazany uczniom do przepisania. Następnie uczestnicy otrzymają odpowiednią ilość czasu na właściwy zapis tekstu i jego rozplanowanie. Prace będą wykonywane na gładkim  papierze z użyciem pióra . (Uczeń powinien posiadać własne pióro, liniuszki przekażą organizatorzy.)

Oceniając prace w I i II etapie konkursu, komisja będzie przyznawać punkty, biorąc pod uwagę:

– ogólne wrażenie estetyczne, czytelność pracy,

– spełnienie wymogów konkursowych,

– rozplanowanie tekstu, kształt liter, ich właściwe proporcje,

– płynność pisma i estetykę połączeń literowych oraz  poprawność ortograficzną.

Tekst do przepisania

Wisława Szymborska Nic dwa razy

Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny