DZIAŁANIA MISYJNE

Działania misyjne

Dobro nie istnieje inaczej,

jak tylko jako konkretna dobroć i wolność konkretnego człowieka.

Józef Tischner

Jak co roku nasza szkoła chętnie pracuje na rzecz misji i misjonarzy.

Obecnie pomagamy potrzebującym w Peru, z którym związana jest nasza pani Kasia Jawor, na Ukrainie gdzie z dziećmi pracują siostry ze zgromadzenia, do którego należy także nasza siostra Janina, misjonarzom diecezjalnym oraz oczywiście naszemu adoptowanemu synkowi Sylwestrowi, który mieszka na Madagaskarze.

Nasza praca nie ogranicza się do organizowania akcji, ale jest to całoroczne działanie wielu wspaniałych ludzi.

15 stycznia przygotowywaliśmy krótkie kolędowanie. Dzieci z koła religijnego musiały zatroszczyć się o stroje, rekwizyty oraz nauczyć roli, co w natłoku obowiązków wcale nie jest takie łatwe. Jednak zawsze na ich twarzach gościł uśmiech i to jest najpiękniejsze świadectwo, że pomaganie daje radość.

Dzięki pomocy ks. proboszcza Zdzisława Balona pierwszy raz mogliśmy również uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W dniu 21 stycznia 2023 roku w Centrum Jana Pawła II odbyło się Spotkanie Kolędników Misyjnych Archidiecezji Krakowskiej, które zgromadziło prawie 800 dzieci. To były niesamowite godziny. Dalekie Indie odwiedziliśmy z s. Pryscyllą, klawerianką, która uczyła nas modlić się w języku Manipur i pisać językiem obrazkowym. Nasze koleżanki miały możliwość zaprezentowania lokalnych strojów. O słonecznej Brazylii z jej piękną przyrodą, ale i życiu na fawelach opowiedział nam ks. biskup Robert Chrząszcz. W drogę do Chin pojechaliśmy z ks. Andrzejem Błażkiewiczem a do dalekiej Amazonii zabrała nas misjonarka świecka Dorota Kozieł. Mogliśmy też zatańczyć i zaśpiewać z  klerykami z seminarium krakowskiego.

W czasie Mszy Świętej ksiądz biskup podziękował nam, że jesteśmy takimi współczesnymi misjonarzami. Pomimo, że nie udajemy się do dalekich krajów to jesteśmy misjonarzami tu i teraz, bo bycie misjonarzem to zaangażowanie serca. To również dar z siebie i ze swojego czasu.

Organizatorzy pomyśleli także o naszych brzuszkach i w Kuchni Misjonarza mogliśmy zjeść tortille i naleśniki z sosem czekoladowym.

Dzięki temu spotkaniu mieliśmy okazję przekonać się, że we wspólnie siła. Razem możemy zrobić jeszcze więcej, aby pomagać dzieciom z krajów misyjnych.

Jeszcze nie ucichły emocje spotkania a tu już czekała na nas krepina, gdyż zbliżała się Niedziela Palmowa i jak co roku nasz kiermasz palm. Uczyliśmy się robić kwiaty i ozdoby, które potem posłużyły nam  do wykonania palm. Mogliśmy również zaprezentować zdobyte umiejętności w czasie dnia otwartego organizowanego w naszej szkole.

Przygotowaliśmy 220 palm i wiązanek. Pomimo deszczu i zimna jak zwykle Myśleniczanie nie zawiedli i udało nam się znowu pozyskać środki na pomoc misjom.

Za włączenia się do naszych akcji dziękujemy przede wszystkim wspaniałym uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom.

Ogromną pomocą, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni, służyli nam jak co roku dorośli i młodzież: panie Teresa Dąbrowa, Izabela Leżańska, Marcjanna Fijał, Monika Lemaniak, Anna Lemaniak, Izabela Gruchacz, Magdalena Tobolewicz z uczennicami z klasy V a, Urszula Orzechowska, Kinga Fijał, Magdalena Gruchacz, Amelia Karkosz, Joanna Maj. Zawsze mogliśmy liczyć także na życzliwość ze strony naszych kapłanów.

Dzięki tym wspaniałym Osobom możemy pokazać młodemu pokoleniu, że w życiu  bardzo duże znaczenie ma każdy nasz gest i poświęcony czas dla drugiego człowieka.

Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy.

Katechetki SP2 w Myślenicach Dorota Orzechowska i s. Janina Rokosz

wraz z uczniami z Koła religijnego