SMOG – MIEJSKI POTWÓR – PROJEKT LIFE

Dziś wszyscy jesteśmy świadomi istnienia smogu. W okresie od września do kwietnia w wielu miastach, na wielu wsiach widzimy i odczuwamy go na własne oczy, we własnym oddechu. Mówimy że to samochody, że to fabryki, że to palone śmieci. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest smog, skąd powstaje i jakie są skutki jego występowania dla nas?

Dzięki realizacji w naszej szkole projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” społeczność szkolna codziennie może sprawdzać stan jakości powietrza.

W dniu 20 lutego uczniowie klasy 7c i 7d brali udział w zajęciach pt. „Smog – miejski potwór” składających się z części doświadczalnej i wykładowej.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest smog, skąd pochodzi jego nazwa i jakie są jego rodzaje. Doświadczalnie zaobserwowali przyczyny jego powstania. Omówione również zostały skutki zdrowotne wdychania smogu oraz skutki niekorzystnego wpływu na środowisko. Smog prowadzi do zanieczyszczenia ziem, gleb i wód.

Dane pochodzące z banku danych pomiarowych:

– Stężenie najbardziej szkodliwych dla zdrowia cząsteczek PM2,5  jest w Polsce najwyższe w całej UE!

– W pierwszej 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 to miasta polskie.

–  W styczniu 2017 roku w południowej Polsce  Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%.

– W Polsce 19.000 Polaków zmarło w ciągu roku z powodu smogu z niskiej emisji, którzy łącznie utracili 440.000 lat życia.

Dane są przerażające dlatego tak ważna jest edukacja młodego pokolenia na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczeń powietrza.

Agnieszka Mieszczanek