TEATRZYKI PROFILAKTYCZNE

W środę 14 grudnia 2022 r. gościliśmy w naszej szkole teatr profilaktyczny Kurtyna, który zaprezentował uczniom trzy widowiska niosące ważne przesłania.

Klasom 1-3 zadedykowano bajkowy spektakl pt. „Zaczarowany eliksir” o następujących wartościach profilaktyczno – wychowawczych: postawa odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwy wpływ używek i „śmieciowego” jedzenia na zdrowie człowieka, wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, zachowanie obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, odróżnianie dobra od zła, nieufność w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujących nam prezenty czy też zachęcających do wspólnej zabawy lub spaceru.

Dla klas 4- 6 wystawiono przedstawienie „Przesłuchanie” opowiadające o wpływie grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwości na krzywdę człowieka, radzeniu sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Podkreślano również niepokojące zjawisko uzależnień behawioralnych (od telefonów czy internetu) i konsekwencje prawne wynikające z cyberprzestępczości.

Klasy 7-8 w sztuce „Cisza” poznały historię swojego rówieśnika, który boryka się z różnymi problemami osobistymi i rodzinnymi – własną depresją, samotnością, rozwodem rodziców, alkoholizmem matki. Poruszono temat radzenia sobie ze stresem, zagrożeń związanych ze środkami uzależniającymi. Dawano rady jak niwelować narastające w nas napięcie i akcentowano u młodzieży postawę otwartą na wsparcie ze strony rodziców i szkoły.

Z każdego spektaklu wybrzmiewało, że życie jest najważniejszą wartością, a najlepszą profilaktykę zachowań ryzykownych stanowi szczerość, uważność i życzliwość we wzajemnych kontaktach. Czego przedświątecznie życzy Wszystkim i sobie też:

Aneta Dziewońska