20 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Jak co roku w naszej szkole podjęliśmy różne działania wychowawcze mające na celu uczczenie tego święta. Podczas zajęć zwracaliśmy uwagę uczniów na potrzeby dzieci z całego świata, na problemy, z jakimi borykają się inne kraje, kształtując tym samym ich wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Podkreślaliśmy, że każdy uczeń oprócz praw ma obowiązki. Prawa i obowiązki są ze sobą nierozłączne. Niejako przy okazji omawialiśmy jeszcze raz pojęcie szacunku do drugiego człowieka i respektowania jego praw. W piątek 18 listopada wysłuchaliśmy audycji radiowej przygotowanej przez uczniów: Maję Błachut z kl. 3a, Patryka Cienkosza z kl. 5d, Gabrysię Kruszec – 8a, Alę Kuczyńską – 8a, Zuzię Mirek – 8a, Gosię Lech – 8f, Anię Tonderę – 8a i Adama Piwowarczyka – 8b.W trakcie audycji cytowano fragment listu do dzieci napisany przez Rzecznika Praw Dziecka:

„Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną naukę. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością”.

Mamy nadzieję, że wybrzmiały słowa płynące z audycji, abyśmy wszyscy odnosili się do siebie z życzliwością, byli uważni na potrzeby innych, nie bali się pomagać i mówić innym dobre, ciepłe słowa. Bo najlepszy prezent jaki możemy sobie nawzajem ofiarować to dobroć, przychylność, wyrozumiałość, serdeczność.

Z okazji  Dnia Praw Dziecka życzymy wszystkim dzieciom: nauki, szacunku, zabawy, uśmiechu, miłości, troski, szczęścia, akceptacji, zdrowia, uwagi, radości, marzeń i przyjaciół.

Aneta Dziewońska

Na zdjęciu okolicznościowa gazetka, która znajduje się u wejścia do szkoły przy schodach.