GMINNY KONKURS ASTRONOMICZNY „NASZA GWIAZDA”

Szkoła Podstawowa im. T. Banachiewicza zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych Gminy Myślenice do udziału w 3 Gminnym Konkursie Astronomicznym.

Oprócz popularyzacji astronomii, jako dziedziny wiedzy, w tym roku szczególną okazją do odnotowania są: 140 rocznica urodzin prof. Tadeusza Banachiewicza – znakomitego polskiego astronoma i matematyka oraz 100 rocznica założenia Stacji Astronomicznej na Lubomirze.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – P. Jarosław Szlachetka.

Tematem konkursu jest astronomia jako dziedzina wiedzy.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU PRZYJMUJE P. SYLWIA NOSAL DO 31 MAJA!!!

Konkurs jest dwuetapowy:

a) etap pierwszy– uczniowie rywalizują w szkole macierzystej we wtorek 7 czerwca 2022 o godz. 12.00. Za przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiedzialny jest nauczyciel, szkolny koordynator konkursu, wyznaczony przez dyrektora. Do drugiego etapu kwalifikuje się 2 uczniów, którzy osiągną najlepszy wynik w szkole.

b) drugi etap– stanowi finał konkursu organizowany w dniu 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godz. 9.30, w Szkole Podstawowej im. T. Banachiewicza w Porębie.

Uczestnicy konkursu.

a) W etapie szkolnym udział mogą wziąć wszyscy chętni uczniowie z klas 4-8, którzy zgłoszą się do nauczyciela, szkolnego koordynatora konkursu.

b) w finale gminnym konkursu mogą wziąć udział uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym – na zasadach opisanych w p. 4 ust. a).

c) warunkiem uczestniczenia w konkursie jest wyrażenie zgody przez Rodziców na udział ucznia w konkursie oraz na przetwarzanie danych osobowych ze celu przeprowadzenia konkursu.

Zwycięzcą konkursu zostanie uczeń, który uzyska największą liczbę punktów w finale konkursu.

Dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu przewidziano dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uczniowie są zobowiązani do uzyskania zgody swoich rodziców (prawnych opiekunów) na udział w konkursie.

Oświadczenie rodziców uczniów biorących udział w konkursie

Zakres wiedzy i umiejętności oraz lektury obowiązujące na poszczególnych etapach konkursu:

Etap szkolny (eliminacje) – 7 czerwca 2022 r.:

1. Układ Słoneczny (zpe.gov.pl)[e-podręczniki.pl]
  2. Miejsce Ziemi we Wszechświecie. Kształt i wymiary Ziemi (zpe.gov.pl)[e-podręczniki.pl]
  3. Rozdział: „3. Skąd się biorą zaćmienie Słońca i zaćmienia Księżyca?” [w:] Następstwa ruchu obiegowego Ziemi (zpe.gov.pl)[e-podręczniki.pl]
  4. Życiorys prof. Tadeusza Banachiewicza

Finał gminny – 14 czerwca 2022 r.:

1. Układ Słoneczny (zpe.gov.pl)[e-podręczniki.pl]
  2. Irena Cieślińska, Co z tym Słońcem?
  3. Historia obserwatorium (weglowka.pl)[za stroną internetową: [http://obserwatorium.lubomir.weglowka.pl]
  4. Życiorys prof. Tadeusza Banachiewicza

Załączniki oraz linki do lektur są dostępne również na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. T. Banachiewicza w Porębie.