MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO – 21 LUTEGO

W tym roku w ramach obchodów MDJO w naszej szkole zorganizowano okolicznościowe lekcje języka polskiego pod hasłem „Potyczki z polszczyzną”. Siódmoklasiści obejrzeli film przybliżający tematykę święta oraz brali udział w quizie językowym  w formie gry Kahoot. Pytania dotyczyły różnych zagadnień – w części językoznawczej należało wykazać się znajomością związków frazeologicznych, dialektyzmów,  archaizmów, wyrazów mylonych oraz tworzeniem przymiotników odmiejscowych; pytania odwołujące się do wiedzy historycznoliterackiej  dotyczyły skrzydlatych słów, autorstwa i treści tekstów poetyckich, polskich noblistów i noblistek literackich. Zadania wymagały także kreatywnego myślenia i … poczucia humoru.

Wspólna zabawa uświadomiła uczniom, jak wielka jest wartość  języka ojczystego i jaka jest jego rola w ochronie kultury i tożsamości narodowej.

Anna Pardyak

Źródło zdjęć: materiały Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego – Oddział w Zielonej Górze.