Biblioteka

IV GMINNY KONKURS BIBLIOTECZNY

„W ŚWIECIE KSIĄŻĘK”

W Gimnazjum Publicznym im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku odbyła się gala rozdania nagród w IV edycji konkursu pod hasłem „Wśród bohaterów

literackich”.

Podczas gali zostały wręczone nagrody laureatom, a autor każdej

nadesłanej na konkurs pracy otrzyma dyplom finalisty i nagrodę

książkową.

I miejsce: Julia Tondera 3a

WYRÓŻNIENIE:

Natalia Jugowiec 2c

FINALIŚCI:

Anna Kus  1c

Natalia Kowal 2d

Magdalena Wójtowicz 4 e

Klaudia Szymska 6 d

>>> GALERIA <<<

 „ JULIAN TUWIM CZARODZIEJ SŁÓW”

W roku 2013 obchodzono sześćdziesiątą rocznicę śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima, a w roku 2014 przypada 120 rocznica jego urodzin.

Z tej okazji w bibliotece został zorganizowany konkurs wiedzy o wierszach tego poety oraz poranek poetycki poświęcony jego życiu i twórczości. 

W konkursie brali udział wszyscy uczniowie klas drugich. W kolejnych etapach wyłoniono zwycięzców są nimi

Amelia Karkosz kl. 2c

Jakub Mularczyk kl. 2c

Natalia Jugowiec kl. 2c

Poranek poetycki miał na celu przybliżenie postaci poety i jego twórczości.
Uwrażliwienie młodych słuchaczy na sztukę poetycką i zwrócenie uwagi na piękno mowy polskiej.

Cały dzień upłynął  bardzo uroczyście i nastrojowo.

Dla wszystkich uczniów klas I, II i III swoją znajomość bogatej twórczości poety oraz wspaniałe interpretacje jego wierszy  prezentowały dzieci z rożnych klas.

>>> GALERIA <<<

„PIRACI NA KSIĄŻKOLANDII”

26 i 28 listopada miało miejsce niezwykle miłe wydarzenie – kolejne pasowanie uczniów klas pierwszych  na czytelników biblioteki szkolnej . Tym razem bibliotekę odwiedzili piraci, którzy zabrali dzieci w rejs na Książkolandię po klejnoty i złote monety.  Łupem okazały się być książki, które są prawdziwym skarbem człowieka. Znajduje się w nich zaklęta wiedza, a kto czyta jest bogaty, bo dużo wie i umie. Podczas spotkania piraci zadawali zagadki, śpiewali piosenki o książkach, zapoznali dzieci  z regulaminem biblioteki.  Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą dbać o książki. Następnie każde dziecko zostało pasowane trójzębem przez Neptuna i  złożyło „paluszkową pieczątkę” na liście przy swoim nazwisku, która została później powieszona na gazetce klasowej. Każdy uczeń samodzielnie wypożyczył wybraną książkę. Na zakończenie inauguracyjnej wizyty pierwszoklasiści otrzymali w prezencie zakładki do książek. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi czytelnicy będą często odwiedzać  bibliotekę.

>>> GALERIA <<<

III Gminny Konkurs Biblioteczny „ W świecie książek”

W dniu 7 marca odbyła się gala wręczenia nagród uczestnikom III edycji konkursu pod hasłem: „ Książka świadek kultury”

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Myślenice. Na konkurs wpłynęło łącznie 67 prac.

Pierwsze miejsce  w kategorii klas I-III zdobyła uczennica naszej szkoły:

Natalia Kowal z klasy 1d

za pracę plastyczną o tematyce „ Czytam moją ulubiona książkę”

Finalistom zostały wręczone dyplomy  i nagrody książkowe. Wśród nich znaleźli się nasi uczniowie:

Kulig Zofia 2f

Ignacy Nowak 2b

Julia Tondera 2a

Anita Motyka 4b

Olga Stankiewicz 4b

Maria Żak 5e

Serdecznie gratulujemy, zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych  konkursach, życzymy dalszych sukcesów.

>>> GALERIA <<<

Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę!

 

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału    w VIII edycji świątecznej akcji – „Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę”.

 

Akcja potrwa od 5 XII do 20 XII. Prosimy miłośników książki o dary, które wzbogacą zbiory naszej szkolnej Biblioteki.

Często w swoich prywatnych zbiorach dzieci posiadają pozycje, których z różnych względów już nie potrzebują. Prosimy o przejrzenie domowych zbiorów, lub wizytę w księgarni i przyłączcie się do akcji. Najbardziej liczymy na pozycje dla najmłodszych, lektury, książki przygodowe, obyczajowe oraz popularnonaukowe. Oczywiście ucieszy nas każdy dar, który będziecie  nam ofiarowany, prosimy jednak, aby były to pozycje w miarę nowe (data wydania z ostatnich 5 lat). Nazwisko każdego Ofiarodawcy zostanie na stałe uwiecznione w podarowanej książce na okolicznościowej pieczątce.

Światowy Dzień Postaci z Bajek.

Z tej okazji został ogłoszony konkurs dla uczniów klas II-III pt. „ Czy znasz tego bohatera”

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 187 osób. Zwycięzcami konkursu zostały:

 

Karolina Ingarden 3a

Joanna Żak 3c

Pasowanie na czytelnika.

28  listopada odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci obejrzały inscenizację pt. „ W krainie książek”, która wprowadziła je w świat bajek. Odświętna dekoracja, kolorowe stroje i bajkowe postaci urozmaiciły wizytę nowym czytelnikom. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z zasobów biblioteki i poszanowania książek. Wszystkie klasy ofiarowały bibliotece prezenty w postaci książek, które wzbogacą jej zbiory.

>>> GALERIA <<<

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.

 

W październiku w ramach obchodów tego święta biblioteka zorganizowała:

Jesienny kiermasz książek”

„Słodki tydzień”

Na  każde dziecko, które wypożyczało książkę czekała słodka niespodzianka.

„Los na loterii”

Wszyscy uczniowie, którzy w październiku wypożyczyli książkę wzięli udział w losowaniu nagrody niespodzianki. Losowanie odbyło się w obecności łączników. Szczęśliwy los uśmiechnął się do: Bartosza Zwierzchowskiego z klasy 5c i Aniela Stożek z klasy 2d.

„ Spotkanie autorskie”  z twórcą  opowiadań i powieści dla najmłodszych Tomaszem Trojanowskim, który laureatem Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą przyznała mu w 1997 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja „Guliwera” za książkę pt.: „Kocie historie”.

Wypowiedzi gościa dotyczyły przede wszystkim pisarstwa, literatury, pracy, ale jednocześnie stawały się wspaniałą lekcją wychowania. Autor skupił się na wartościach przekazywanych za pośrednictwem swoich książek, które pobudzają wyobraźnię dziecka, uczą rzeczy pozytywnych – szacunku, mądrości, dobra, przyjaźni.

Dzieci kierowały do autora pytania. Młodzi czytelnicy chcieli wiedzieć dlaczego ich gość pisze książki, skąd czerpie pomysły do swych opowieści, jakie są jego plany na przyszłość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na zakończenie imprezy każdy chętny mógł nabyć książkę Tomasza Trojanowskiego, oczywiście z dedykacją i autografem autora.

>>> GALERIA <<<

Rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

W bibliotece został zorganizowany poranek tematyczny poświecony życiu i działalności Janusza Korczaka. Dzieci poznały bliżej postać tego człowieka, słuchając fragmentów wzruszającej książki B. Ostrowickiej „Jest taka historia” wspomnień „ O człowieku, który kochał dzieci” oraz oglądając  prezentację pt. „ Janusz Korczak Król dzieci”

Poranek literacki

Koło Przyjaciół Biblioteki wraz z nauczycielami biblioteki przygotowało poranek literacki poświęcony twórczości Danuty Wawiłow z okazji 70 rocznicy urodzin pisarki.

Dyskretna, nastrojowa dekoracja, palące się świece spotęgowały nastrój i  z pewnością wpłynęły na sposób przeżywania i odbiór poezji.

Prezentowane wiersze „Człowiek ze złotym parasolem”, ”Spacerek”, „Chłopaki i dziewczynki”, „Zapach czekolady”, „Strasznie ważna rzecz”, „Kałużyści” przeplatane fragmentami z życia Danuty Wawiłow spotkały się z entuzjazmem uczniów.  Zapytani o    uwagi i  wrażenia   podkreślali, że    inscenizacja wierszy

w wykonaniu ich kolegów na długo pozostanie w ich pamięci, a szczególnie jeden z bohaterów-kałużysta, który do złudzenia przypominał ich samych podczas podwórkowych zabaw w czasie deszczu co z pewnością nie podoba się rodzicom.

>>> GALERIA <<<

Skip to content