SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Minister edukacji Anna Zalewska 1 września ogłosiła rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu. W uzasadnieniu powiedziała, że „Człowiek żyje dla siebie, chce być zadowolony, ale musi żyć też dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje. Chodzi o to, żeby młodzież przyzwyczajać, że funkcjonują w społeczeństwie”.

W naszej szkole wolontariat działa od wielu lat (co najmniej od 1999r. organizujemy regularne akcje), zatem z łatwością wpisaliśmy się w kierunek wiodący na ten rok szkolny. Poprzez działania wolontariackie kształtujemy wśród dzieci wrażliwość społeczną oraz świadomość potrzeb ludzi chorych, pokrzywdzonych itp.

Główne działania prowadzone w tym roku szkolnym to:

1. We wrześniu klasa 4e uczestniczyła w akcji „Sprzątanie świata”, porządkując plac zabaw na Górnym Jazie na Zarabiu.
  2. W październiku klasa 2d prowadziła zbiórkę karmy i kocy dla psów ze schroniska w Łętkowicach – Kolonii.
  3. 11.2016r. wyjazd integracyjny klasy 5a do Centrum Seniora w Drogini – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wręczanie własnoręcznie wykonanych kotylionów (odpowiedzialne uczennice z klasy 6b).
  4. W grudniu klasa 2a udała się na Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością, gdzie uczniowie przedstawili jasełka, wspólnie kolędowali, a także upiekli świąteczne pierniki.
  5. W grudniu akcja „Podziel się swoim prezentem mikołajkowym” – zbiórka prezentów dla dzieci w szpitalu onkologicznym, w Domu Dziecka w Pawlikowicach i uczniów potrzebujących z SP nr 2.
  6. 01.2017r. kiermasz Ciasteczek Świątecznej Pomocy – zebrano 2 924zł oraz niedzielna zbiórka na Rynku (15.01.2017r.) uczniowie z klasy 6e i szkolnego koła PCK zebrali na rzecz WOŚP 1 872,33zł. Razem przekazano 4 796, 33zł.
  7. Całoroczna akcja klasy 6c „Uczymy się ratować innych” – na godzinach wychowawczych przeprowadzane jest doskonalenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ostatnim przedsięwzięciem w tym półroczu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Patrycji – uczennicy klasy 1 SP nr 3 w Stróży chorującej na raka.

Ponadto warto nadmienić, iż od listopada do naszej szkoły przychodzą co tydzień wolontariuszki z gimnazjum, które pomagają w nauce wszystkim potrzebującym uczniom. Zapraszamy każdego, kto chce pomocy przy odrabianiu zadań domowych, wspólnie przeczytać lekturę, poćwiczyć przypadki czy słówka z języków, potrenować tabliczkę mnożenia itp. Wolontariuszki czekają w piątki w godzinach: 13.45 – 15.30 (gabinet psychologa).

Aneta Dziewońska

Obraz1

Na zdjęciu: Wolontariuszki z gimnazjum pomagają w nauce.