CICHO-SZA – DZIEŃ WALKI Z HAŁASEM

Szkoła to  miejsce, gdzie spędzamy wiele godzin dziennie. Hałas towarzyszy społeczności szkolnej cały czas, zwłaszcza w czasie przerw. Mając na uwadze szkodliwy wpływ hałasu na zdrowie dzieci i wszystkich pracowników szkoły, postanowiliśmy podjąć działania profilaktyczne, których celem jest rozwijanie wśród uczniów świadomości o negatywnych dla zdrowia skutkach hałasu oraz kształtowanie zachowań służących budowaniu atmosfery ciszy i spokoju. Pani dyrektor Beata Chrapek – Paciorek, mówiąc do uczniów, podkreśliła, że chcemy zwrócić uwagę na niepotrzebny hałas podczas przerw, uczyć bezpieczeństwa, higieny i dbałości o swoje zdrowie. Chcemy pokazać, że by być wysłuchanym, nie trzeba krzyczeć, wystarczy mówić.

Akcję zaproponowała i przygotowała klasa VI e wraz  z pedagogiem szkoły, panią Beatą Pacek. Uczniowie klasy VI e zaangażowali się, przygotowując informacyjne ulotki, plakaty, plakietki. W szkole zostały utworzone  specjalne strefy, w których  obowiązywały określone zasady. Powołano sanitariuszki i sanitariuszy ciszy, którzy przypominali o zasadach panujących na poszczególnych piętrach. Spacerując po korytarzu, namawiali do ciszy, tłumaczyli kolegom, że ograniczenie hałasu wcale nie jest trudne. Wszyscy uczniowie, aby wyróżnić ten dzień od innych, ubrali się na biało lub żółto. Chętni wykonali plakaty informujące o szkodliwości hałasu. Celem akcji była nie tylko dobra zabawa, ale stworzenie możliwości do usłyszenia swoich myśli podczas przerw. Jury wybrało klasy, które najbardziej starały się o to, aby panowała  cicha atmosfera oraz uczniów, którzy wykonali najciekawsze plakaty.  Zwycięskie klasy i uczniowie zostaną nagrodzeni słodyczami.

Dzień  walki z hałasem w naszej szkole, która liczy ponad 700 uczniów, powiódł się, ale  nie zakończył się.  To był  dopiero pierwszy ,,krok do ciszy”.