ZIELONE SERCE BIJE W DWÓJCE JEST CIĄG DALSZY

Sprzątanie świata – Polska to najpowszechniejsze i najbardziej rozpoznawalne działanie w zakresie edukacji ekologicznej w Polsce. W tym roku w dniach 16-18 września odbyła się już 23 edycja akcji promującej walkę z odpadami o czystość środowiska naturalnego.

Postawę poszanowania przyrody i odpowiedzialności za najbliższe środowisko naturalne należy kształtować i wdrażać już u najmłodszych.lat. W Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach uczniowie uczestniczą w działaniach proekologicznych od wielu lat.

Tegoroczną akcję Sprzątanie Świata 2016 rozpoczęto w szkole już 14.września.Uczniowie klasy IVe w czasie wycieczki dydaktycznej na Zarabie wraz ze swoją wychowawczynią mgr A. Latosiewicz posprzątali śmieci z terenu placu zabaw dla dzieci na Górnym Jazie. Ekologiczne działania poszły bardzo sprawnie i z wielkim zapałem, ponieważ obecni czwartoklasiści uczestniczyli już w klasach młodszych w takich akcjach, realizując program „Mały ekolog”. W dniu 15. września przeprowadzadzono pierwszą w tym roku szkolnym, comiesięczną zbiórkę posegregowanych surowców (plastikowych zakrętek i butelek, puszek alumiliowych oraz makulatury) przeznaczonych do recyklingu. Akcję koordynowaną przez mgr A. Latosiewicz dzielnie prowadzili jej wychowankowie z klasy IVe. Pilnowali miejsca składania odpadów, sprawdzali czy posegregowane śmieci są odpowiednio zapakowane i podpisane,przenosili i porządkowali pakunki, udzielali informacji uczestnikom zbiórki. W piątek 16.września do Sprzątania Świata przystąpili ich młodsi koledzy i godni następcy, uczniowie klasy Ic  (na udział w akcji wyrazili zgodę wszyscy rodzice pierwszoklasistów, to również dzięki ich pomocy w akcji zbiórki surowców wtórnych wziął udział każdy mały uczeń tego zespołu klasowego). Pierwszaki po odpowiedniej pogadance, udzieleniu potrzebnych informacji przez wychowawcę, ustaleniu reguł postępowania, omówieniu zasad bezpieczeństwa wyruszyli na bój ze śmieciami. Pod opieką  mgr I. Stanisz-Trzcińskiej przyjaciele przyrody zabezpieczeni w rękawiczki, wyposażeni w znaki ostrzegawcze (do zaznaczenia niebezpiecznych znalezisk: odłamków szkła, ostrych metalowych części) i foliowe śmietniczki porządkowali w parach część terenu rekreacyjnego przy szkole. Po około piętnastu minutach pracy, na ogłoszonej zbiórce grupy, dokonano przeglądu zebranych śmieci. Wszystkie trafiły do dużego worka, a następnie do kontenera. Po obowiązkowym umyciu rąk pierwszoklasiści wrócili do swojej sali, gdzie dzielili się wrażeniami o walce o czystość planety, czekało też na nich symboliczne słodkie podziękowanie za wspaniałe zachowanie i zaangażowanie. Stuprocentowa aktywność uczniów klasy Ic w szkolnej akcji ekologicznej i Sprzątaniu Świata stały się również inauguracją realizacji w tym oddziale innowacji pedagogicznej „ Kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym na podstawie programu autorskiego „Mały ekolog”, która jest przewidziana na lata 2016-2019.

Warto dodać, że takie działania organizowane na terenie szkół oprócz pozytywnych odziaływań wychowawczych, krzewieniu idei odpowiedzialności za otaczające środowisko naturalne oraz kształtowanie odpowiednich postaw w społeczeństwie w dobie XXI wieku niosą także wymierną korzyść dla placówek oświatowych. W roku szkolnym 2015-2016 w Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach, dzięki sporym funduszom uzyskanym w wyniku zbiórek surowców wtórnych oraz zapobiegliwości Dyrekcji udało się zakupić dodatkową tablicę multimedialną. Skorzysta z niej wielu małych myśleniczan w czasie zajęć lekcyjnych, kół zainteresowań lub innych działań edukacyjnych organizowanych w szkole.

Iwona Stanisz-Trzcińska