3. GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

25 maja w naszej szkole odbył się ostatni etap Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV – VI.

Wzięło w nim udział 18 uczniów reprezentujących  16 szkół gminy Myślenice. Tekst dyktanda zwycięzcy napisali niemal bezbłędnie, a są to:

Berenika Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach- I miejsce,

Mariusz Wnęk ze Szkoły Podstawowej w Polance – II miejsce,

Jan Jaśkowiec ze Szkoły Podstawowej w Trzemeśni – III miejsce.

Bezbłędnym Mistrzom ortografii rozdano nagrody rzeczowe, a  wszyscy Mistrzowie   swoich szkół otrzymali dyplomy, które  wręczyli: naczelnik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu – Paweł Lemaniak, dyrektor Beata Chrapek – Paciorek i przewodnicząca konkursu Izabela Leżańska. Dyplomy oraz nagrody ufundował Burmistrz Urzędy Miasta i Gminy Myślenice.

TEKST DYKTANDA

JEŻYK

Pewnej zimy, gdy śnieżna pierzyna zasnuła cały las, wszystkie zmożone snem jeże  oczekiwały nadejścia wiosny. Tylko jeden z nich nawet nie drzemał. Jak inni poszedł spać, kiedy tylko pogoda zrobiła się dżdżysta. Ledwie jednak zmrużył oczy, a jego wyobraźnia podsunęła mu przerażający obraz. Przez krótką chwilę śnił mu się potężny nosorożec, który przejeżdżał na łyżwach tuż obok jego norki. Raz był bliżej, raz dalej i wciąż obrażał jeża, nazywając go ptasim móżdżkiem. Przysporzył mu tym mnóstwo cierpienia. Drżący jeżyk nadaremno wzywał pomocy, przerzucał ciało na drugi bok i przeżuwał resztki ze spiżarni. Do pyszczka wrzucał suszone jeżyny, porzeczki i kruche herbatniki. Ze strachu chytrze żywił się wtedy ulubionymi racuchami z pietruchą i orzechami. Poprawiło mu to humor i odtąd uważał, że życie jest piękne.