OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY – TRZYMAJ FORMĘ!

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia  odbyły się w naszej szkole akcje promujące zdrowy styl życia. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania. Równocześnie informujemy, że Wasze przepisy na zdrowe dania będą jeszcze w tym miesiącu dostępne w bibliotece szkolnej.

O zdrowie dbamy cały rok realizując program edukacyjny Trzymaj Formę!. Celem  projektu jest  zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych i promocji zasad aktywnego stylu życia.

W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 2 dotychczas odbyły się następujące działania:

1. „TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA W SZKOLE“  – przy współpracy z panią Marią Jaśkowiec.Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w akcji, której celem jest podniesienie świadomości uczniów (ale też ich rodziców, dziadków, nauczycieli) na temat prawidłowego odżywiania się oraz zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba wypiekanego tradycyjnymi metodami. Akcja w naszej szkole nosiła tytuł  „PRAWDZIWY CHLEB TYLKO W DWÓJCE“. Uczniowie z każdej klasy przygotowywali poczęstunek w postaci chleba z masłem, pieczonego w domu z pomocą mamy, babci . Niektóre klasy wzbogaciły menu o domowe dżemy, konfitury, warzywne przekąski.
  2. „ŚNIADANIE DAJE MOC” –  kolejna akcja wynikająca z naszych zaplanowanych działań.Uczniowie po wysłuchaniu audycji na temat istotnej roli śniadania w każdym dniu, wspólnie przygotowywali dla siebie i wychowawców poranny zdrowy poczęstunek, a także jedną kanapkę reprezentującą daną klasę, która brała udział w szkolnym konkursie. Akcja zorganizowana była przy współpracy z Samorządem Uczniowskim.
  3. CHOROBY CYWILIZACYJNE – akcja zorganizowana również wspólnie z Samorządem Uczniowskim, której wynikiem były pouczające ulotki, plakaty i informacje na temat chorób cywilizacyjnych,.
  4. DZIEŃ ZDROWIADzięki pomocy Dyrekcji szkoły, PCK i Samorządu Szkolnego zorganizowaliśmy bardzo pouczające spotkania dla klas IV – VI oraz młodszych kolegów z Kierownikiem Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach panią Małgorzatą Bajer oraz pediatrą dr Dagmarą Ceranowicz  z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia. Pani doktor przeprowadziła ciekawy wykład pod tytułem „Zdrowe żywienie   przedłuża istnienie. Wiem, co jem, czyli o zasadach zdrowego  odżywiania”.
    Spotkanie z panią stomatolog dr Karoliną Zapszałą na temat higieny jamy ustnej uzupełniło wiedzę uczniów.
  5. „PIĄTKI OWOCOWO – WARZYWNE W SZKOLE” – kolejna akcja z udziałem  Samorządu Uczniowskiego zachęcająca uczniów do tego, by w ostatni piątek każdego miesiąca  przynosić do szkoły owoc lub warzywo. Aktywność  klas obrazują wyniki procentowe za poszczególne miesiące, które są umieszczane na gazetce ściennej.
  6.  KONKURSY TEMATYCZNE:
    – „TALERZ ZDROWIA” – konkurs plastyczny
    – „ZDROWO JEMY – NIE CHORUJEMY” – konkurs plastyczny
    – „Zdrowo jemy  – nie tyjemy” klasy IV
    – „Choroby cywilizacyjne” klasy V i VI
    – „TRZYMAM FORMĘ Z RODZICAMI” – konkurs fotograficzny – rozstrzygnięcie 6.05.2016r.
  7. Przygotowywaliśmy i aktualizowaliśmy gazetki ścienne dotyczące zasad zdrowego żywienia, roli witamin, piramidy żywności, chorób cywilizacyjnych i propagowania aktywnego wypoczynku.
  8. Na zajęciach dodatkowych uczniowie obliczali BMI, poznawali konsumenckie ABC, wykonywali prace plastyczne.

Bardzo dziękujemy uczniom należącym do Samorządu Uczniowskiego oraz opiekunowi, pani Monice Grzechackiej, za pomoc i współpracę przy realizacji zaplanowanych działań.

Koordynator programu Trzymaj Formę!

Agnieszka Mieszczanek