POBILIŚMY REKORD Z WOŚP!

16 października 2015r. uczniowie klas IV-VI przystąpili do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu z WOŚP w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej prowadzonej w ciągu 30 min. przez jak największą ilość osób. Akcja ta była wpisana w obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca przypadającego na ten dzień.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie stało się głównym miejscem wydarzenia. To stamtąd na żywo prowadzona była internetowa relacja i transmisja z próby pobicia rekordu.

Punktualnie o godz.12.00 na znak dany przez Jerzego Owsiaka za pośrednictwem transmisji internetowej, w całej Polsce rozpoczęła się półgodzinna akcja bicia rekordu. W naszej szkole wzięło w niej udział 253 uczniów z klas starszych. Na 12 fantomach rozmieszczonych na sali gimnastycznej przeprowadzali oni resuscytację krążeniowo – oddechową, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, gdyż wcześniej zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy przez przedstawicieli Szkoły Młodych Ratowników, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna (oddział Myślenice) oraz Maltańskiej Służby Medycznej (oddział Głogoczów). Podczas akcji nasi szkoleniowcy wraz z członkami Szkolnego Koła PCK stosowali środki do dezynfekcji fantomów oraz czuwali nad prawidłową techniką i tempem prowadzonej resuscytacji. Po odliczeniu ostatnich sekund akcji rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, czy przyczyniliśmy się do pobicia rekordu z 2013 r., kiedy to jednoczesną resuscytację prowadziło 83.111 osób z 1.132 instytucji.

Po kilku dniach, po podliczeniu raportów ze wszystkich instytucji, które 16 października 2015r. razem z Fundacją WOŚP biły rekord w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób, okazało się, że…  rekord został pobity! W akcję zaangażowało się  92.049 osób z 980 instytucji. Ten imponujący wynik został ustanowiony na 5.411 fantomach! Zdecydowana większość uczestników bicia rekordu to dzieci ze szkół podstawowych, w których podobnie jak w naszej szkole od 9 lat prowadzone są zajęcia z pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Wszyscy szóstoklasiści biorący udział w akcji bicia rekordu otrzymali apteczki Małego Ratownika WOŚP. Były one wyposażone w: maseczki do wdechów, koc termiczny, bandaż, rękawiczki, startery play, ulotki zielony zawrót głowy, ulotki Konwencja Praw Dziecka, ulotki AHA. Podziękowania od organizatorów akcji oraz apteczka Małego Ratownika WOŚP trafiły też na ręce przewodniczących klas IV i V-tych oraz przedstawicieli Malty i SMR.

Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Szoch-Jędrys, p. Krzysztofowi Kania oraz p. Rafałowi Fijał za zorganizowanie nam tak wspaniałej grupy szkoleniowców.

Szkoła Młodych Ratowników: p. Krzysztof Kowal, Aleksandra Biernat, Paweł Paduch.

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna – oddział Myślenice:Urszula Loch, Wioletta Podmokła, Monika Dudzik, Katarzyna Klemensiewicz, Urszula Sochacka, Konrad Polewka.

Maltańska Służba Medyczna – oddział Głogoczów: Dawid Maciejas, Katarzyna Bednarczyk, Patrycja Cholewa, Monika Szeląg, Michał Chocia.

Wszystkim wyżej wymienionym osobom dziękujemy za poświęcony czas,  za wsparcie naszej inicjatywy i promowanie idei uczenia dzieci pierwszej pomocy.

Słowa podziękowania do wszystkich uczestników tej akcji skierował też Jerzy Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP:

„Dziękujemy każdej osobie i instytucji, która podjęła organizacyjny trud i włączyła się w nasze przedsięwzięcie. Szczególnie dziękujemy każdej szkole, która posiadając przekazany przez Orkiestrę sprzęt oraz przeszkolonych nauczycieli, włączyła się do akcji i ma swój wkład w nowym rekordzie. Dziękujemy także za całoroczną pracę, za każdą godzinę lekcyjną, która poświęcona jest nauce pierwszej pomocy… Tak naprawdę nie chodzi o bicie rekordów, a pokazanie społeczeństwu jak ważnym w życiu jest temat pierwszej pomocy – umiejętność jej udzielania, prosta wiedza – kiedy i w jaki sposób każdy mógłby ją wykorzystać.”

Koordynatorem akcji na terenie naszej szkoły była p. Anna Zahel – opiekun SK PCK i realizator Programu Edukacyjnego WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

 

Skip to content