MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

,, A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować ”.

 Anna Dymna

Przed nami Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, święto obchodzone na całym świecie 3 grudnia. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych, w celu przybliżenia społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz upowszechnienie odmienności idei tolerancji, otwartości i szacunku.

W naszej Szkole  przez kilkanaście  lat   świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych  zapraszając   podopiecznych z Ośrodka Rehabilitacyjno –  Edukacyjno – Wychowawczego  w Myślenicach. Chcieliśmy tym samym  zwrócić  uwagę  społeczności szkolnej  na przeszkody  osób z niepełnosprawnościami oraz na trudności, z którymi borykają się w codziennym życiu.

W tym roku  tegoroczne grudniowe wydarzenia będą wyjątkowe!

 Nie możemy się spotkać i świętować razem, ale  chcemy pamiętać o osobach niepełnosprawnych i  włączyć się w obchody grudniowe.

Co należy zrobić? Małopolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,  zachęca do świętowania wirtualnego.

Każdy uczeń  może  wykonać kartkę, prezentacje,  nagrać film lub zrobić zdjęcie z życzeniami z okazji 3 grudnia – Dnia Osób Niepełnosprawnych.  Następnie wykonaną pracę proszę przesłać  na   na adres : bpacek@sp2myslenice.ed.pl lub kzadlo@sp2myslemnice.edu.pl., a my przekażemy  życzenia do Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,   oraz do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego w Myślenicach.

Wszystkie prace uczniów, którzy prześlą  życzenia  udostępnimy  na stronie szkoły.

 Nie możemy się spotkać, ale mimo to możemy razem świętować! Niech to wspólne wirtualne święto zapełni się  pięknymi życzeniami i serdecznością! Do świętowania zapraszamy wszystkich.

Świętujmy wirtualny  Dzień Osób Niepełnosprawnych – świętujmy z nadzieją, że razem spotkamy się w przyszłym roku!

Beata Pacek -pedagog szkoły