BOGOWIE GRECCY ZESZLI Z GÓRY OLIMP I ODWIEDZILI SZKOŁĘ NR 2 W MYŚLENICACH

W październiku 2020r. lekcje historii w klasach V wyglądały inaczej niż zwykle. Uczniowie przenieśli się wehikułem czasu na południe  Europy, gdzie leży górzysty kraj z trzech stron otoczony przez wody Morza Śródziemnego  – Grecja, nazywana Helladą.

Mieszkańcy Hellady podobnie jak większość starożytnych ludów, wyznawali politeizm, czyli wiarę w wielu bogów. Bogowie olimpijscy – zamieszkiwali górę Olimp i sprawowali wszelką władzę nad ludźmi decydując
o ich istnieniu, życiu lub śmierci. Pili boski nektar i jedli ambrozję, która dawała im nieśmiertelność. W mitologii greckiej góra Olimp uważana była za siedzibę bogów olimpijskich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Spędzali czas na ucztach, kłótniach i naradach. Czasami jednak schodzili z Olimpu i pojawiali się wśród ludzi.

I właśnie w październiku uczniowie klasy V „wcielili się” w bogów greckich, zeszli z góry Olimp.  Stroje mieli piękne. Wszyscy bogowie posiadali swoje atrybuty, czyli znaki rozpoznawcze każdego z bóstw.

mgr Joanna Bugaj