INFORMACJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – KLASY I-VI

Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem   koronawirusa wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystające z biblioteki szkolnej.

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak powinien nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
  2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonego miejsca.
  3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia.
  4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, blaty.
  5. W widocznym miejscu przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie osób jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 1 osoby.
  6. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie do półek.
  7. Organizacja trybu pracy zostaje ustalona z dyrektorem szkoły.
  8. Bibliotekarz wykonuje część obowiązków w formie pracy zdalnej. Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki przez dziennik elektroniczny LIBRUS. Czytelnik rezerwuje książkę poprzez swoje konto i odbiera ją w szkole w wyznaczone dni pracy biblioteki.
  9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem

SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1.  Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach:

▪ na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby);

▪ tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin (jedna doba).

1. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
  2. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru.
  3. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  4. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do pudła i umieszczone w wyznaczonym pomieszczeniu. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 4 dni. Po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami stosować rękawiczki.
  5. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek.

ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
  2. Zwrot podręczników i książek przez uczniów/ rodziców odbywa się w określone dni w terminie do 16 czerwca.
  3. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny o terminach zwrotów książek i podręczników.
  4. Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki – wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
  5. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
  6. Osobom korzystającym z biblioteki będzie udostępnione bezpieczne wejście z tyłu budynku (od placu zabaw)
  7. Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych: Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych podręczników w określonym pomieszczeniu.

Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników i wycofuje je z konta czytelnika.

1. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.