BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI WARSZTATY W KLASACH VI ORAZ W KLASIE VE Z KATARZYNĄ KUDYBĄ, EKSPERTEM W DZIEDZINIE INTERNETU

W dniach 26.01.2020 r. oraz 11.02.2020 r.  kolejny raz w naszej  szkole odbyły  się  dwugodzinne  warsztaty dla każdej uczestniczącej w zajęciach  klasy.   Spotkanie  miało uświadomić uczestnikom o zagrożeniach  oraz niebezpieczeństwach  płynących z niewłaściwego użytkowania komputera i Internetu.

Żyjemy w świecie w którym Internet oraz przestrzeń wirtualna stały się powszechnym dobrem. Każdy praktycznie dysponuje możliwościami dostępu do Internetu. Oprócz licznych korzyści oferowanych przez technologie,   należy także  pamiętać, że w przestrzeni dochodzi do niebezpiecznych zjawisk, które definiujemy jako Cyberprzemoc. O cyberprzestrzeni trzeba mówić i aktywnie jej przeciwdziałać, korzystać ze wsparcia osób i instytucji, które są w stanie pomóc. Są to  rodzice, nauczyciele, policja czy specjaliści. 

Dlatego w naszej szkole dokładamy wszelkich starań, aby ważne tematy były w jak najlepszy sposób poruszane oraz wzbogacały wiedzę.

Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest to, aby mieli wiedzę na temat bezpieczeństwa i sposobów obrony przed  zagrożeniem przed przemocą elektroniczną i niebezpiecznymi treściami. Przypomnieli sobie o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, między innym : aby korzystać z oprogramowania  antywirusowego,  otwierać wiadomości tylko od osób znajomych, ostrożnie pobierać pliki z sieci,  unikać ,, klikania” w nieznane linki i załączniki, nie podawać w sieci danych osobowych, sprawdzać, czy strona do której się logujemy ma zabezpieczenia,  pamiętać, że osoba do której się logujemy nie musi być tą za którą się podaje, chronić swoje konta na serwisach społecznościowych, stosować trudne do odgadnięcia  hasła oraz  czytać regulaminy.

 Po przeprowadzonych  zajęciach  nasi uczniowie mają większa  świadomość, że  brak wiedzy oraz ochrony przez zagrożeniami świata wirtualnego powoduje realne konsekwencje, niekiedy bardzo poważne.  

 Przeprowadzone zajęcia zostały pozytywnie ocenione przez  uczniów,   nauczycieli i rodziców.  

Beata Pacek-pedagog