SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – CIEKAWA LEKCJA GEOGRAFII

W dniu 11 lutego 2020 roku (wtorek) w naszej szkole miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie, które odbyło się na sali gimnastycznej. Wzięły w nim udział klasy trzecie, czwarte i piąte.  Gościem naszej placówki był podróżnik – Samuel Kempski, który opowiadał z wielką pasją i zaangażowaniem o swojej podróży do Amazonii.

Już od samego początku nasz prelegent zaciekawił uczniów prezentowanymi zagadnieniami.  Młodzież zapoznała się z ciekawym omówieniem klimatu jaki panuje w tamtej części świata (gorący wilgotny klimat). Następnie została omówiona flora i fauna Amazonii. Pokazane zostały zwierzęta, jakie zamieszkują lasy tego obszaru (węże, pająki, różnorodne gatunki ptaków). Młodzież z zaciekawieniem oglądała fotografie zwierząt, chętnie włączając się w przekazywane treści. Kolejnym punktem było pokazanie roślinności tamtego rejonu. To właśnie w takim klimacie rosną wysokie drzewa, bambusy, palmy czy też zwisają liany.

Oprócz typowych zagadnień dotyczących Amazonii prowadzący opowiedział zaskakujące przygody jakie spotkały go w czasie pobytu w Ameryce Południowej. Wspomniał m. in. o ludziach, których tam spotkał (szczególnie ciekawie opowiadał o historiach związanych z najmłodszymi mieszkańcami Amazonii). Pokazał ich życie, czynności którymi się zajmują na co dzień, a także problemy z którymi borykają się w związku z gorącym klimatem.

Spotkanie dostarczyło uczniom spory zakres wiedzy przyrodniczo-geograficznej oraz społeczno-kulturowej. Ukazało nietypowe, pobudzające wyobraźnie i pełne humoru sytuacje będące nieodłącznym elementem podróży.

Sylwia Nosal