PROJEKT EDUKACYJNY „MEINE KLEINE HEIMAT – IST MYŚLENICE SEHENSWERT?”

W ramach projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Meine kleine Heimat – ist Myślenice sehenswert?”/ „Moja mała ojczyzna – czy warto zwiedzić Myślenice” wybraliśmy się 21 października na wycieczkę po naszym mieście. Złota polska jesień towarzyszyła nam przez cały czas i pozwoliła nacieszyć oko nie tylko zabytkami, ale i krajobrazem.

Musimy przyznać, że odkryliśmy nasze miasto na nowo i zgodzić się z przysłowiem „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Przed „Domem Greckim”, dawnym muzeum regionalnym poczuliśmy się jak dawni kupcy ormiańscy, którzy po długiej wędrówce zatrzymywali się w zajeździe na wypoczynek. Miejscowa ludność nazywała ich Grekami, stąd nazwa Dom Grecki.

 Muzeum Niepodległości przypomniało nam, że warto dbać o pamięć  historyczną naszego regionu. Trzeba też wybaczać i nieść ze sobą pokój. Namiastką tego pokoju jest życzliwy gest, podanie ręki, uśmiech i …… znajomość języków obcych, która niweluje uprzedzenia i sprawia że jesteśmy bardziej otwarci na innych.

W kościele parafialnym Najświętszej Marii Panny, który jest mieszanką stylu gotyckiego i barokowego oddaliśmy pokłon naszej Pani Myślenickiej z Dzieciątkiem Jesus. Obraz został sprowadzony z Włoch w XVI wieku. Nie wiadomo dokładnie, kto go namalował. Niektórzy mówią, że Rafael, inni Botticelli, ale malarz jest prawdopodobnie nieznany. W każdym razie udzieliła nam się atmosfera duchowości, spokoju i pokoju.

Przy fontannie „Tereska” odpoczęliśmy i wysłuchaliśmy legendy, która głosi, że fontanna spełnia życzenie, gdy wrzuci się do niej monetę. Tak też uczyniliśmy i czekamy na spełnienie.

Przed najstarszą kamienicą  pod numerem 27, czyli domem  mieszczańskim „Pod Matką Boską” wyobraziliśmy sobie życie bogatego fundatora Antoniego Obońskiego i jego żony. Kamienicę zbudował w 1784 roku.  W późnobarokowym portalu przy głównym wejściu znajduje się obraz Matki Boskiej i tablice upamiętniające ważne wydarzenia.

W bibliotece pedagogicznej, która znajduje się naprzeciwko naszej szkoły przywitała nas bardzo miła polonistka Pani Kinga Hechsman, która w sposób ciekawy opowiedziała nam historię Dworu Dolnowiejskiego. W czytelni biblioteki dało się wyczuć ducha księżnej Lubomirskiej, która była właścicielką  Dworu. Zapraszamy Was do korzystania z przytulnej czytelni i obejrzenia prac malarskich myślenickich artystów.

Zdaliśmy Wam pokrótce relację z naszej wycieczki. Pani przygotowała dużo ciekawych informacji i bardzo miło było słuchać. Pogłębiliśmy też słownictwo z języka niemieckiego. Krótko mówiąc wycieczka była udana, ale przed nami mnóstwo pracy. Przygotowanie materiałów i zdjęć, tłumaczenie, sporządzenie albumów i prospektów, a na końcu przeistoczenie się w rolę przewodnika po Myślenicach. Przewodnik, który opowiada w języku niemieckim jest dla nas wyzwaniem, ale znając siebie poradzimy sobie.

Dziękujemy serdecznie za opiekę na wycieczce pani Małgorzacie Urbańczyk i pani Agnieszce Tyrpa.

Kamil L., Maja T.,Oliwia K., Julka Ch., Kinga G., Ola Ł., Ala B., Wiktoria N., Ola H. kl. VII,  Bartosz D. kl.VIIIb, Martyna J., Asia M., Oliwia K. kl. VIII c