DEBATA „MYŚLENICKI DIALOG – RAZEM PRZECIW HEJTOWI”

7 maja w sali Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu miała miejsce Debata „Myślenicki Dialog -Razem przeciw hejtowi”. Licznie zgromadzeni uczestnicy wzięli udział w spotkaniu dotyczącym bardzo aktualnego tematu jakim jest zachowanie w Internecie, a szczególnie hejtowanie i różnego rodzaju niewłaściwe zachowania użytkowników sieci.

W debacie wzięli również udział uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z p. pedagog Mirosławą Chmiel przygotowali na nią specjalny transparent z hasłem, a także wzięli aktywny udział w jej przeprowadzeniu.

Inicjatorem całej akcji była Straż Miejska wraz z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice. Spotkanie prowadzili p. Ewelina Mielecka – Stankiewicz wraz z p. Piotrem Szewczykiem. Konferencję rozpoczęło wystąpienie p. Burmistrza Jarosława Szlachetki, który  przybliży zebranym cel tego spotkania, zachęcił do aktywnego udziału w nim oraz zachęcił do tego, aby wypracować wspólne wartości, które wyeliminują hejt i mowę nienawiści z Internetu i życia codziennego.

W dalszej części prezentację i prelekcję wygłosił p. Andrzej Kobiałka ze Straży Miejskiej. Zawarł w niej najważniejsze sposoby radzenia sobie z hejtem, a także wskazał na negatywne konsekwencje takiego postępowania.

Następnie na scenie pojawili się uczestnicy dyskusji. Byli to Matylda Batorska – uczennica naszej szkoły, Natalia Nowacka – animatorka i edukatorka, nadkomisarz Wojciech Chechelski – specjalista ds. cyberprzestępczości z ramienia Policji, Roman Bosski – krakowski raper, prezes fundacji Drużyna Mistrzów, kierownik myślenickiej Straży Miejskiej Andrzej Kobiałka – doktor nauk społecznych, mecenas Bartosz Wójcik – prawnik oraz ks. Jarosław Łabęda – katecheta naszej szkoły i animator.

Na koniec spotkania zespół roboczy, złożony z uczniów również naszej szkoły przedstawił zaobserwowane na podstawie debaty wnioski.

Kolejnym punktem spotkania był występ krakowskiego rapera Roman Bosskiego, który zaprezentował dwa utwory hip-hopowe. Wpisały się one w temat debaty. Kawałek „Daj mi lajka” pokazał, że współczesny świat dla młodzieży stanowi w głównej mierze Internet, natomiast utwór „Generał Gryf” pokazał młodym właściwą drogę i wybór dobrych autorytetów w życiu.

Na tym zakończyła się Debata, z której młodzi wynieśli wiele ważnych i ciekawych informacji, które miejmy nadzieję wykorzystają w swoim życiu.

źródło zdjęć: myslenice.pl

wpis: Paweł Biela