BARBÓRKA

Z okazji Barbórki w dniu 5.12.2018 r. przybył do naszej szkoły pan górnik, ubrany w galowy mundur górniczy. Mogliśmy zobaczyć go z bliska oraz podziwiać liczne medale, którymi był odznaczony. Zapoznał nas z tradycyjną gwarą śląską, opowiedział legendy i zaśpiewał piosenkę o górnikach i ich ciężkiej pracy. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzięki niemu w naszej klasie mamy już kilku chętnych, którzy chcą zostać górnikami.

Dziękujemy Panie Górniku!

Oliwia Brózda kl. 2a

Wczoraj w szkole odwiedził nas górnik. Z jego opowieści dowiedzieliśmy się jak ciężka, niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca górnika oraz jakie cechy powinien posiadać górnik. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom. Poznaliśmy też wiele nowych słów. Oto niektóre z nich: szola – winda, czako – czapka górnicza, karbidka – lampa, gruba – kopalnia, ancug – ubranie.

Uczniowie kl. 2b

Nasza szkoła gościła pana Wacława Brózdę, górnika ze Śląska. Pan Wacław był ubrany w piękny, galowy mundur. Na jego czapce, która nazywa się czako, lśnił biały pióropusz. Dowiedzieliśmy się, że kolor pióropusza zależy od tego, gdzie pracuje górnik. Pan Wacław pokazał nam swoje ordery. Wśród nich był ten najważniejszy, który otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego (…)

Adam Burkat kl. 2c

(…) Pan górnik opowiedział nam o ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią. Potem zaśpiewał piosenkę. My również przygotowaliśmy piosenki, wiersze i laurki dla naszego gościa. Bardzo dziękujemy górnikowi za przybycie do naszej szkoły.

Borys Węgrzyn kl. 2c

Panu Wacławowi Brózda oraz wszystkim Górnikom i Pracownikom Kopalni życzymy wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

„Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy było wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby św. Barbara nad Wami czuwała.
Szczynść Boże wszystkim Górnikom i ich Rodzinom!”