O NIEPODLEGŁOŚCI W BIBLIOTECE

Przez cały listopad nauczycielki biblioteki prowadziły zajęcia z cyklu: „O niepodległości w bibliotece”. Spotkania miały na celu przekazanie uczniom w ciekawy sposób informacji dotyczących odzyskania przez Polskę wolności. Upowszechniano w ten sposób wartości patriotyczne oraz poszerzano wiadomości na temat: Polski, osób, zabytków, miejsc, przyrody…

Przygotowano między innymi wystawkę okolicznościową,  wystawę książek poświęconą niepodległości, rebusy, krzyżówki, mapy.

Młodsze dzieci dowiedziały się:  co my właściwie świętujemy?, o co chodzi z tą niepodległością? i czyja to zasługa? Szukały „skarbów narodowych”, którymi okazały się: muzyka, ludzie,  budowle i przyroda. Czytały książki z serii; „Czytam sobie z kotylionem”. Na koniec cyklu przy użyciu kredek odpowiedziały na pytanie: A Tobie z czym kojarzy się Polska?

Starsi uczniowie odszyfrowywali daty rozbiorów, wykonali ozdobny napis 100 lat, brali udział w burzy mózgów na pomysły do lapbooka o Polsce. Z pasją i zaangażowaniem tworzyli tę jedyną w swoim rodzaju książkę, którą można obejrzeć w bibliotece. Wszystkim tym działaniom towarzyszył wyjątkowy nastrój. Wspólnie słuchano i śpiewano pieśni patriotyczne, prowadzono rozmowy o wolności i narodzinach niepodległej Polski.

Warto przybliżać uczniom polską historię, nie tylko korzystając z podręczników szkolnych, lecz także w atrakcyjny  sposób z wykorzystaniem zasobów biblioteki.  Mamy nadzieję, że  zrobią użytek ze zdobytej  w ten sposób wiedzy.