2018 ROKIEM JUBILEUSZU 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 czerwca 2018 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły zgromadzili się niezwykli goście: członkowie Rady Parafialnej Parafii NNMP w Myślenicach, przedstawiciele tamtejszego KIK`u, przedstawiciele  Myślenickiego  Klubu Seniora, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Myślenicach oraz rodzice  uczniów klasy III d.  Punktualnie o godzinie 10.50 widzowie, jak i młodzi aktorzy, wyruszyli w długą i dramatyczną drogę ku niepodległości.  

Spektakl  muzyczno historyczny  z elementami przepięknej choreografii przygotowany  przez uczniów klasy III d, przeniósł zgromadzonych gości w mroczne czasy upadku Rzeczpospolitej Szlacheckiej, ukazał próby ratowania Ojczyzny,  przypomniał o zdradzie dokonanej w Targowicy, o zaprzedaniu obcym mocarstwom.  Wśród  ogromnych i natarczywych fal czarnego tiulu małe biało czerwone proporce , symbolizujące zbrojne powstania,  ginęły i znikały z pola widzenia, aby ustąpić naporowi przeciwnika…  W dalszej części spektaklu przypomniano tych, dzięki którym Polska żyła w sercach  swoich  dzieci – o zwykłych polskich rodzinach, o  twórcach, którzy dawali świadectwo, „że jeszcze nie umarła”.  Wreszcie  pokazały się okopy Wielkiej Wojny. Rosja, Austria, Prusy stanęły do walki przeciw sobie, rzucając polskich mężczyzn do bratobójczych zmagań, które ukazano na postawie wspomnień  Felicjana Sławoja Składkowskiego , oficera I Brygady Legionów Polskich, z Wigilii w czasie bitwy pod Łowczówkiem w 1914 r.

Kiedy po 40 minutach, prawdziwie aktorskiego popisu  trzecioklasistów, oczom widzów ukazał się rynek w Krakowie i codzienność 2018 roku w  oprawie do słów i muzyki M. Grechuty  pt. „Ojczyzna”,  niejedna łza  spłynęła po twarzy zgromadzonych gości.  Spektakl nagrodzono brawami na stojąco.

Uczniowie klasy III d oraz wychowawca proszą o udostępnienie zdjęć oraz nagrań  z w/w wydarzenia.