UCZNIOWIE LISTY PISZĄ

Klasa 4d przez cały rok szkolny 2017/2018 uczestniczyła w innowacyjnym projekcie edukacyjnym „Uczniowie listy piszą”. Projekt zakłada wymianę listów z wybraną szkołą. Uczniowie klasy 4d pisali listy do Klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Gorzowa Wielkopolskiego. Już pierwsze listy pozwoliły stwierdzić, że udział w tym projekcie to strzał w dziesiątkę! Uczniowie swoje pierwsze listy pisali do nieznajomego odbiorcy, wiedząc jedynie, że list otrzyma osoba, która ma taki sam numer w dzienniku. Ten element tajemniczości również był atrakcyjną stroną projektu, gdyż dzieci do momentu otrzymania odpowiedzi, nie wiedzieli, z kim będą korespondować.

Uczniowie pisząc listy realizowali podane przez nauczyciela tematy: stworzyli swoją charakterystykę, napisali życzenia, opisali swoją rodzinę, swój autorytet, miejscowość oraz napisali recenzję. Tematy te wpisują się w program profilaktyczno-wychowawczy szkoły i często stanowiły punkt wyjścia do rozmów na spotkaniach z wychowawcą. W międzyczasie nagraliśmy też film i długo nie musieliśmy czekać na odzew z Gorzowa. Entuzjazm, piski radości, nieschodzący z buź uśmiech to wrażenia, które towarzyszyły temu projektowi.

Nasz projekt to dowód na to, że sztuka pisania listów nie wymarła i wszystko zależy od nas, czy będzie mieć szansę przetrwania. Uczniowie przyznają, że szybsze i wygodniejsze są SMS-y czy e-maile, ale nic nie jest w stanie zastąpić własnoręcznie napisanego listu, często na specjalnie przygotowanej papeterii, zapakowanego w ozdobioną przez nadawcę kopertę.

Warto pisać listy!

Magdalena Tobolewicz


wpisu dokonał Paweł Biela