Z WIZYTĄ W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W MYŚLENICACH

Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby zrealizować te cele, dnia 11 maja 2018 roku, uczniowie klas integracyjnych- Ia z wychowawcami: Małgorzatą Kaczmarek i Anną Zahel oraz Ib z wychowawcami: Małgorzatą Dąbrowską i Angeliką Latosiewicz udali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.

Celem wycieczki było również poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Już samo wejście na główny plac PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji…

 Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy.  Zademonstrowano również przygotowanie strażaków do akcji ratunkowej na sygnał syreny alarmowej.

Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków, demonstracyjny zjazd strażaków po słupie ześlizgu oraz quad strażacki.

Dzieci miały też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele!

Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłości chciałoby pracować w tym zawodzie.