SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI ZE SZPITALA W KRAKOWIE

W marcu, w ramach zajęć szkolnego koła PCK, naszą szkołę odwiedzili ratownicy medyczni ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Celem spotkania było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku spotkania ratownicy wyjaśnili, na czym polega ich praca. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, zasłabnięć, zadławień oraz złamań. Dzieci uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. W trakcie prowadzonych zajęć uczniowie obserwowali, jak należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania, usztywniania (za pomocą szyny), a nawet zakładania gipsu na swoje kończyny. Zajęcia praktyczne sprawiły uczniom wiele radości. Na koniec zajęć młodzi ratownicy otrzymali krzyżówki z pytaniami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Naszym gościom serdecznie dziękujemy!

Dzięki takiej lekcji uczniowie w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Sylwia Nosal, opiekun szkolnego koła PCK