„BASIA NIGDY SIĘ NIE NUDZI”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami od października do grudnia realizowali projekt czytelniczy” Basia nigdy się nie nudzi”.

Podejmowane zadania miały przekonać dzieci, że warto poświęcić trochę czasu książce, bo nic tak nie rozwija jak czytanie. Uczniowie rozpoczęli swoje spotkanie z czytaniem od poznania małej bohaterki, która znajduje się w trudnych sytuacjach i próbuje sobie z nimi poradzić. Odkrywa, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi. Nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić.

Co tydzień poznawano inną historię małej bohaterki. Następnie podejmowano różnorodne formy aktywności. Oto niektóre z nich:

• prace plastyczne np. „pomocna dłoń”
  • upominki dla babci i dla dziadka
  • samodzielne robienie kanapek, a nawet pizzy
  • pisanie i ilustrowanie książki o przygodach Basi wg własnego pomysłu
  • gry planszowe
  • kalambury
  • praca z książką popularnonaukową

Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w ramach którego zostały zrealizowane cele szczegółowe:

1. Zachęcanie dzieci do kontaktu z książką poprzez głośne czytanie.
  2. Przedstawienie sylwetki autorek.
  3. Wprowadzenie pojęć: zasada, zakaz, konsekwencja, odpowiedzialność.
  4. Uświadomienie dzieciom, że wspólne funkcjonowanie ludzi w różnych miejscach wymaga przestrzegania pewnych norm i zasad dobrego wychowania
  5. Rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.

Odpowiedzią na to, czy projekt spełnił swoje zadanie jest fakt, że wzrosło czytelnictwo wśród uczniów i jego cel został osiągnięty. Uczniowie chętnie wypożyczają nowo zakupione części przygód Basi oraz inne nowości. Często korzystają z czytelni, spędzając tam czas na przerwach i po lekcjach.