W ZOO PANA BRZECHWY

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klas I wraz z wychowawcami od października do grudnia realizowali projekt czytelniczy „W zoo pana Brzechwy”.

Najmłodsi czytelnicy bardzo chętnie wypożyczają książki z wierszami. Widząc tak wielkie zainteresowanie i zaciekawienie uczniów uznano, że warto zrealizować projekt, bazując na najbardziej znanych i lubianych wierszach Jana Brzechwy.

Co tydzień dzieci słuchały wiersza czytanego przez nauczyciela i poznawały nowe zwierzęta. Następnie realizowano różnorodne formy aktywności. Oto niektóre z nich:

• ćwiczenia pamięci
  • zabawy pantomimiczne
  • zabawy dykcyjne
  • ćwiczenia doskonalące percepcję słuchową
  • nauka wiersza na pamięć, recytacja w parach z podziałem na role
  • prezentacja scenek dramowych
  • tworzenie papierowego ZOO na tablicy

Głównym celem projektu było przybliżenie pierwszoklasistom postaci poety, zapoznanie z jego twórczością i zachęcenie rodziców i nauczycieli do głośnego systematycznego czytania dzieciom.

Jednocześnie zostały zrealizowane cele szczegółowe:
1. Promocja dziecięcej literatury
2. Rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci
3. Wiązanie treści wiersza z różnymi formami ekspresji: plastyczną, ruchową i słowną
4. Bogacenie słownictwa dzieci
5. Kształtowanie pozytywnych uczuć estetycznych
6. Budzenie wyobraźni dziecka

Efektem podjętych działań jest większe zainteresowanie uczniów poezją, a czytanie wierszy kojarzy się z radością i przyjemnością. Stąd na liście zakupionych nowości znalazło się wiele pozycji autorów piszących wiersze dla najmłodszego czytelnika.