SZKOŁA MŁODYCH RATOWNIKÓW – PODSUMOWANIE 2017 ROKU

W budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach odbyło się spotkanie mające na celu podsumowanie działalności wolontariuszy Szkoły Młodych Ratowników w 2017 roku. Ideą Szkoły Młodych Ratowników jest nie tylko jednoczenie młodych ludzi mieszkających na terenie Powiatu Myślenickiego, ale także mieszkających w Krakowie, a nawet poza granicami kraju.

Generalnym założeniem projektu „Szkoła Młodych Ratowników” z zakresu pierwszej pomocy oprócz szkolenia młodzieży i dorosłych w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jest propagowanie idei ratowania życia. Atutem programu jest z pewnością położenie nacisku na ćwiczenia praktyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku oraz zastosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).


Na spotkaniu obecni byli Starosta Powiatu Myślenickiego – Józef Tomal, Wicestarosta – Tomasz Suś, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia – Małgorzata Bajer, Dyrektor SP2 w Myślenicach – Beata Chrapek-Paciorek, Certyfikowany Instruktor Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji – Katarzyna Szoch-Jędrys oraz wolontariusze Szkoły Młodych Ratowników, którzy prężnie działali w szkołach na terenie powiatu i nie tylko w roku 2017. Z naszej szkoły były to m.in Agata Bajer i Maria Kaczmarczyk.


Wypracowane zostały materiały edukacyjne w postaci broszurek i filmów instruktażowych, gdzie w scenkach występują wolontariusze SMR-u. W tegorocznych Powiatowych Zawodach Pierwszej Pomocy wolontariusze, którzy mają już duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń mogli uczestniczyć w składzie sędziowskim.


Wolontariusze powiatowej grupy SMR kolejny już raz pojawili się na pikniku rodzinnym w Rudniku, uczestniczyli w VI edycji akcji „Czyste Tatry”, współpracowali z Dobczyckim klubem tenisowym TOP-SPIN, uczestniczyli w akcji bicia rekordu Polski w uciskach w SP nr 2 w Myślenicach.


Aktualnie grupa wolontariuszy liczy około 50 osób, głównie z klas gimnazjalnych naszej szkoły oraz z klas gimnazjalnych z Dobczyc, ale także z Sułkowic czy innych placówek w Myślenicach. Spotkania wolontariatu odbywają się raz w miesiącu. Ten rok można podsumować jako niesamowicie produktywny i intensywny. Więcej na temat naszej działalności można dowiedzieć się z filmu promocyjnego pod tym linkiem.

Agata Bajer


wpisu dokonał Paweł Biela