PATRIOTYZM WCZORAJ I DZIŚ – UROCZYSTOŚCI 11.11.2017

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
ale o treści, co je wypełnia,
powie ci tylko księżyca pełnia
i mgła nad łąką, i liści zapach.

[…]W szumie gołębi na starym rynku,
w książce poety i na budowie,
w codziennej pracy, w życzliwym słowie,
znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

A. Słonimski, Polska

Uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach, jak co roku, w ramach obchodów Święta Niepodległości przygotowali program artystyczny. Motywem przewodnim przedstawienia były rozważania współczesnej młodzieży dotyczące zmieniającego się na przestrzeni wieków sposobu rozumienia patriotyzmu. Przedstawienie zostało wystawione kilkukrotnie – dla szkół 10.11, a dla mieszkańców Myślenic w sobotę 11.11.2017 r. W tym ostatnim wystąpili również nasi uczniowie, tańcząc w grupie „Ziemia Myślenicka”.

Pomimo różnych wyników wojen, zrywów, powstań, Polacy zawsze wytrwale walczyli o dobro ojczyzny. W odróżnieniu od wielu pokoleń, obecnie nie jesteśmy zmuszeni budować patriotyzmu w opozycji do kogoś lub czegoś. Szacunek i umiłowanie ojczyzny nie wymaga współcześnie od nas przelewania krwi, ponoszenia ofiar. Możemy to okazywać w zupełnie inny sposób, między innymi poprzez podtrzymywanie polskich tradycji, obchodzenie świąt narodowych, pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach, bohaterach, szanowanie symboli narodowych, godne reprezentowanie oraz promowanie własnego kraju poza jego granicami, czy choćby poprzez rzetelnie wykonywanie swoich obowiązków. To właśnie patriotyzm na miarę XXI wieku.

Scenariusz: Joanna Kazanecka, Elżbieta Matlak – Tryka, Magdalena Miętka

Ania

Ania Woźnica

Grupa muzyczna:

Katarzyna Firek, Weronika Kęsek, Gabriela Cienkosz, Jan Polewka, Jan Chalota, Julia Szczepanik, Małgorzata Kossakowska

Aneta Domarecka – śpiew i fortepian

Chór pod przewodnictwem Magdaleny Starzec

Pełna galeria zdjęć – 11.11. dla mieszkańców – kliknij tutaj.

Gratulujemy wspaniałych występów i zaangażowania w życie społeczności Myślenic!

wpisu dokonał Paweł Biela