PREZENT Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada,  to niezwykły dzień.  To polskie święto państwowe obchodzone co roku „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”  w roku 1918 po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze, koncerty patriotyczne oraz odprawiane msze święte w intencji Ojczyzny. To przede wszystkim dzień pamięci o ludziach, którzy walczyli o niepodległość.

W tym szczególnym dniu mamy dla Was prezent. Wysłuchajcie przesłania, które kieruje do Was uczestnik Powstania Warszawskiego,  pan Jerzy Majkowski, pseudonim „ Czarny”.

Krótki wywiad z panem Jerzym udało się przeprowadzić w Warszawie, w Puszczy Kampinowskiej. Spotkanie to  niespodziewane i przypadkowe – stąd taka jakość wywiadu, która  pozostawia wiele do życzenia. Usprawiedliwić ją muszą warunki polowe, brak przygotowania na tę okoliczność oraz  fakt, że przeprowadzał go dziennikarz – amator przy użyciu bardzo nieprofesjonalnego sprzętu – telefonu. Wywiad to rezultat udziału w edukacyjnym projekcie BohaterON–włącz historię!, w który zaangażowała się nasza szkoła, a dokładniej uczniowie klas: Vb, Vd, V e, VI a i VI b oraz  panie: Elżbieta Jakubiak – Święch, Monika Lemaniak oraz Anna Górecka. W projekcie wzięły również udział harcerki z 5 Myślenickiej Drużyny Harcerskiej Watra.

Piszemy kartki

Tu trafiły – wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego

Wywiad z panem Jerzym Majkowskim „Czarnym”

Pozdrowienia i życzenia dla Was – 04:54 minuta wywiadu.

Przyjemnego oglądania!

Zdjęcia i film: Monika Lemaniak