„ZIEMIA MARYI” – SPOTKANIE Z P. EWĄ ŁAZORYK

Chciałbym Wam dziś opowiedzieć o spotkaniu zatytułowanym „Ziemia Maryi”. Odbyło się ono 17 października 2017 roku w naszej szkole w ramach XXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Prelekcję prowadziła nauczycielka – pani Ewa Łazoryk. Na co dzień uczy języka angielskiego, a podczas wykładu dowiedzieliśmy się, że przez kilka lat studiowała w Jerozolimie. Przywiozła stamtąd wiele wspomnień, naprawdę niezwykłych opowieści, zrobiła dużo zdjęć, poznała język hebrajski.

Podczas dwóch spotkań opowiedziała uczniom z naszej szkoły, a także zainteresowanym Myśleniczanom, którzy odwiedzili naszą szkołę tego dnia w związku z XXIV Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej o ciekawych miejscach.

Pani Ewa Łazoryk opowiadała tak, że wszystkie osoby na sali gimnastycznej były wykładem zachwycone. Mnie też bardzo przypadł do gustu. Głównym tematem przemówienia była Jerozolima. Pani mówiła, że wraz z przyjaciółmi studiowała na uniwersytecie „The hebrew university of Jerusalem”. Gdy miała mało nauki, udawała się na przechadzkę po „Ziemi Maryi”. Tam właśnie zrobiła mnóstwo zdjęć, które zostały rozwieszone tak, by tworzyły wystawę. Te fotografie są naprawdę niezwykle piękne. Zebrani byli zaciekawieni tamtejszym pejzażem oraz historią. W Jerozolimie występują trzy religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm.

Pani Ewa również dobrze wspominała czas spędzony u Sióstr Elżbietanek, które prowadzą Dom Polski, gdzie przyjmują chorych i potrzebujących pomocy. Potem wybrała jednego chłopca, który po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na trzy pytania, dostał miesięcznik „Promyczek Dobra”. Bardzo mu się spodobał, a reszta uczniów trochę zazdrościła tego sukcesu.

Na pożegnanie Pani pokazała nam dolną część dzbanu, którą wbijało się w piach tak, żeby naczynie utrzymywało się w pionie. Właśnie tę część Pani dostała od swojego przyjaciela. Jest to bardzo dobrze zachowany okaz.

Przemówienie Pani Ewy Łazoryk zachęciło mnie bym kiedyś zwiedził Jerozolimę. Bardzo mi się podobało. Uważam, że warto tam pojechać.

Również ciekawa była cześć apelu dotycząca Fatimy. Z zainteresowaniem czekaliśmy na wyniku Szkolnego Konkursu Plastycznego i z uwagą przyglądaliśmy się nagrodzonym pracom. Zwycięzcom gratulujemy.

Roch Czernecki, klasa Ve

foto: Emilia Adamów