PROJEKT „MŁODY ASYŻ”

Kontynuując dobrą tradycję Gimnazjum nr 1, klasa Ve pod opieką polonistki Emilii Adamów zdecydowała się wziąć udział w kolejnej edycji projektu „Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

Naszym celem jest poznanie innych kultur, zwalczanie krzywdzących stereotypów, rozwijanie pasji podróżniczych, zainteresowań historycznych, wiedzy z zakresu architektury, literatury, sztuki, języków obcych, wreszcie realizacja Podstawy programowej w sposób atrakcyjny oraz promocja szkoły.

Program Młody Asyż promuje postawę otwartości, a ponieważ młodzi ludzie są w gruncie rzeczy ciekawi świata i umieją być naprawdę twórczy, nie obejdzie się bez nietypowych lekcji, warsztatowych zajęć praktycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, przygotowania gazetki ściennej, systematycznego uaktualniania strony internetowej z zachowaniem szczególnej dbałości o prawa autorskie.

Ponieważ żyjemy w czasie eksplozji Internetu, o naszych działaniach będziemy informować w sieci na podstronie projektu oraz na stronie internetowej szkoły. W myśl zasady, że szkoła nie może być off-line skoro uczniowie są on-line.

Już teraz jesteśmy członkami „globalnej wioski”, w której funkcjonujemy dzięki możliwościom Internetu. Skoro nie da się uciec od świata, w którym mieszają się jak w tyglu języki, religie, kultury, obyczaje, stroje, trzeba nauczyć się w takiej rzeczywistości żyć, podejmować mądre decyzje, zachować własną tożsamość z poszanowaniem godności drugiego człowieka.

Tematyka obecnej – już V edycji – dotyczy roli sztuki religijnej w kulturze, a naczelne hasło w roku szkolnym 2017/2018 brzmi: „W sferze sacrum…” Dotychczas klasy gimnazjalne mierzyły się z podobnymi zagadnieniami: celebracji uroczystości (2015), roli świętych ksiąg (2015/2016), obrazu raju w różnych kulturach i religiach (2016/2017). W czerwcu 2018 roku mamy plan – zainspirowani trzyletnimi działaniami gimnazjalistów – odebrać kolejny już certyfikat realizacji projektu.

Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań. Już wkrótce sprawozdanie Aleksandra Wachowskiego z Ve dotyczące wystawy fotograficznej „Pożegnanie z Afryką” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

Emilia Adamów


wpisu dokonał Paweł Biela