ZIELONE SERCE BIJE W DWÓJCE – AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

W trzeci weekend września w wielu krajach na całym świecie ludzie włączają się w akcję SPRZĄTANIA ŚWIATA. W tym roku te działania przypadły na dni 15, 16 i 17 września.

Uczniowie klasy 2c, którzy realizują ze swoją nauczycielką program „Mały ekolog”, po raz drugi udowodnili, że każdy, czy duży czy mały może uczynić coś dla dobra Ziemi. W piątek 15 września posprzątali teren placyku zabaw za budynkiem szkoły oraz teren do niego przylegający. W parach penetrowali wyznaczony obszar.

Ich małe dłonie chroniły rękawiczki, a różnego rodzaju odpady wędrowały najpierw do foliowych toreb, następnie do wyznaczonego kosza na śmieci.  Akcja trwała około 15 minut, a było przy tym wiele radości. Jedni skupili się na ilości znalezionych śmieci, inni udowadniali, że mają największe znaleziska. Najważniejsze, że drugoklasiści z ogromnym zaangażowaniem realizowali plan sprzątania swojego najbliższego otoczenia, wiedzą, że takie akcje to ważna rzecz, a przy okazji uczą się współdziałania i odpowiedzialności. Przed pozbyciem się zebranych odpadów pozowali do pamiątkowej fotografii.

Główny organizator akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA  2017 Fundacja Nasza Ziemia działała w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”, zwracała się prośbą do uczestników, aby zastanowić się czy niektóre odpady nie mogłyby być wykorzystane ponownie, co również prowadziłoby do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach.

Uczniowie klasy 2c przedłużyli życie niektórym surowcom. W tym celu wykorzystali plastikowe zakrętki po różnych napojach, plastikowe rurki do picia, drewniane  wykałaczki, skrawki papieru i tektury. Powstały piękne makiety znaków rogowych, stały się one pomocami dydaktycznymi. Najpierw wykorzystano je przy realizacji tematów dotyczących bezpieczeństwa na drodze, później dzieci sprawdzały swoją znajomość znaków, teraz są elementem dekoracyjnym w sali 103. Można? – Można!

mgr Iwona Stanisz-Trzcińska