POZNAJ POLSKĘ

Dnia 9 listopada klasa 3a i 3 b pojechała na  wycieczkę do starej stolicy Polski, Krakowa,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  spaceru po  Rynku, oglądając kościół Mariacki, Ratusz, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Podziemi Rynku z przewodnikiem. Zaczynając od wejścia,  uwagę przyciągnęła podświetlona pod podłogą makieta Europy z zaznaczonymi szlakami handlowymi. Kolejną ciekawą rzeczą była możliwość zważenia się na specjalnej wadze. Bardzo ciekawa była ta waga, z której wynik był drukowany i określany za pomocą systemu miar z XIV w. Później, żeby rozszyfrować, ile ważymy, należało wpisać wynik w przelicznik i cała prawda wychodziła na jaw.

Dzieci z zainteresowaniem także oglądały chatę kowala, a także obejrzały interaktywną bajkę o „Smoku Wawelskim”. Następnie przejechaliśmy pod Kopiec Kościuszki, gdzie zobaczyliśmy piękne wzgórze otoczone fortem.  Przewodnik przybliżyła  dzieciom postać Tadeusza Kościuszki. Uczniowie zwiedzili muzeum i następnie wchodzili  na wzgórze i oglądali jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście. Była to piękna lekcja historii. Kolejnym etapem naszej wycieczki był obiad w pizzerii. Po wielu atrakcjach, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.