WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

W dniach 31.03-01.04.2022 r., uczniowie klas 2b, 2c, 2d nocowali w najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem „Campi” i „Sutoris”. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Po zostawieniu bagaży w Komorze Ważyn uczniowie wraz przewodnikiem ruszyli na zwiedzanie kopalni. Podróż miała ma charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zabawy na boisku sportowym, grą w tenisa stołowego, kolacją oraz dyskoteką. Po noclegu w Komorze Ważyn i zakupie pamiątek, uczniowie ruszyli na lekcje przyrodniczą w  Muzeum Motyli. Pomimo niewyspania, dzieci były bardzo zainteresowane, pięknymi zbiorami motyli. Okazy były piękne i mieniły się kolorami.