GMINNY KONKURS GEOGRAFICZNY „EUROPA- KONTYNENT STARZEJĄCYCH SIĘ SPOŁECZEŃSTW”

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie geograficznym „Europa- kontynent starzejących się społeczeństw”, organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

Konkurs odbywa się w DWÓCH ETAPACH:

– pierwszy etap on-line w terminie 13 kwiecień 2022 o godzinie 10:00.

– drugi etap w terminie 27 kwiecień 2022 o godzinie 9:00.

ETAP PIERWSZY:

Test on-line (eliminacje) za pośrednictwem portalu: https://www.testportal.pl/

W tym etapie uczniowie rozwiązują test wyboru, składający się z 40 pytań pt. „Europa- kontynent starzejących się społeczeństw”.

ZASADY ORGANIZACJI TESTU ON LINE:

• LINK do TESTU zostanie opublikowany na stronie szkoły: http://zpobysina.pl/
  • Szkoła jest zobowiązana zapewnić warunki do rozwiązywania testu on-line (sala, komputery, opiekun). Link do testu będzie aktywny 3 godziny (od 10:00 do 13:00).
  • Test uczniowie podpisują imieniem i nazwiskiem, nazwą szkoły oraz wskazują opiekuna.
  • Test składa się z 40 pytań typu zamkniętego i obejmuje sprawdzane wiadomości i umiejętności z tematu: „Europa- kontynent starzejących się społeczeństw”.
  • Czas pracy z testem online 40 minut.
  • Podczas uzupełniania testu NIE można wracać do poprzednich pytań.
  • Każdy uczeń może podjąć tylko jedną próbę rozwiązania testu. Przy kolejnej próbie nastąpi blokada.
  • 3 osoby z NAJWYŻSZYM WYNIKIEM w szkole przechodzą do etapu drugiego, z tym, że wynik ten musi wynosić co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi.
  • Test kontroluje przeglądarkę Internetową tj. próba odszukiwania informacji w Internecie zostanie odnotowana, co dyskwalifikuje z udziału w konkursie.

ETAP DRUGI:

Test wyboru (finał) w formie stacjonarnej w budynku Organizatora.

W tym etapie uczniowie rozwiązują test wyboru, składający się z 40 pytań typu zamkniętego pt. „Europa- kontynent starzejących się społeczeństw”. W drugim etapie mogą brać udział maksymalnie 3 osoby z danej szkoły, które wyłonione zostaną w pierwszym etapie i uzyskają najwyższą liczbę punktów, lecz nie mniej niż 70% punktów.

Testy obejmować będą wiadomości i umiejętności z geografii – dotyczące kontynentu europejskiego.

Literatura do testów konkursowych:

WIEDZA podstawowa:

• Podręcznik do geografii kl. 6 i 7, działy, tematy omawiające Europę.
  • Świat w liczbach.
  • Słownik terminów geograficznych.
  • Podstawowe dane statystyczne dotyczące państw europejskich.
  • Znajomość obiektów geograficznych na mapie Europy: niziny, wyżyny, góry, morza, jeziora, rzeki, półwyspy, wyspy, państwa i ich stolice.

WIEDZA rozszerzona:

• Państwa Europy – charakterystyka
  • Rozmieszczenie państw i stolic Europy

UMIEJĘTNOŚCI:

• Korzystanie z planów, map, fotografii, rysunków, wykresów, diagramów, danych statystycznych, tekstów źródłowych.
  • Umiejętność obliczeń geograficznych.

Zgłoszenia do konkursu należy dokonać do 23.03.2022 r. (środa) do Pani Sylwii Nosal. Wtedy też należy dostarczyć podpisaną zgodę opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz klauzę RODO. Dostępne są one do wydrukowania poniżej.

Zgoda opiekuna prawnego na udział ucznia w konkursie oraz klauza RODO –   plik do pobrania.