CZYSTE TATRY

Jednym z kierunków wiodących w pracy naszej szkoły jest kształtowanie postaw proekologicznych. Od kilku lat prowadzone są comiesięczne zbiórki surowców wtórnych koordynowane przez p.Marię Jaśkowiec i p.Angelikę Latosiewicz. Środki uzyskane z tych zbiórek przeznacza się na zakup pomocy naukowych oraz wyposażenie sal lekcyjnych. Ponadto najmłodsi uczniowie realizują pod kierunkiem p.Iwony Stanisz-Trzcińskiej program „Mały ekolog”, wdrażający do rozumienia konieczności dbania o środowisko naturalne i działania na jego korzyść. Dzieci uczestniczą w różnych akcjach i przedsięwzięciach mających na celu uświadomienie roli przyrody w życiu człowieka i odpowiedzialności  za otaczające środowisko.

Widząc ciągłą potrzebę budowania świadomości ekologicznej młodego pokolenia, nauczyciele włączają też uczniów w zadania o szerszym zasięgu, w projekty instytucji samorządowych, programy ogólnopolskie, nawet akcje międzynarodowe m.in. „Sprzątanie świata”. Bez wahania odpowiedzieli również na zaproszenie Stowarzyszenia Czysta Polska do nagrania filmiku promującego wydarzenie Czyste Tatry 2017. Celem tej akcji  jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Obok tak ważnej sprawy nie można było przejść obojętnie.

W nagraniu filmiku na Plaży Trawiastej na Zarabiu wzięli udział przedstawiciele klas: IVe, VIc, VIe i SK PCK oraz nauczyciele: p.Jarosława Słowik, p. Iwona Stanisz-Trzcińska i p.Anna Zahel. Cieszymy się, że włączyli się również niektórzy rodzice i znajomi naszych uczniów.

Zachęcamy całe rodziny do wzięcia udziału w akcji „Czyste Tatry 2017” 🙂

A oto szczegóły dotyczące akcji:

W dn. 30 czerwca i 1 lipca br. wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji akcji Czyste Tatry. Wspólnie z ambasadorami i organizatorami akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to, co zostawili po sobie inni turyści. Wolontariusze będą wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybierze rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Organizatorzy zaplanowali też wiele atrakcji m.in. kiermasz outdoorowy, turniej siatkarski, zabawy sportowe, Maraton Zumby, filmy, spotkania z ciekawymi gośćmi, bezpłatne pole namiotowe i wspólne rozgrzewki przed wyruszeniem na szlak. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe.

Akcja Czyste Tatry to pierwsza i największa tego typu akcja w Polsce – mówi Rafał Sonik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czysta Polska. Co roku jednoczy ona duże grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. W ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach akcji Czyste Tatry i partnerskiego projektu Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażowało się 4747 ochotników. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich chętnych do rejestracji. Mają też ambicję pobić kolejny rekord Guinnessa w układaniu największej mozaiki z 6 ton surowców wtórnych, tym razem inspirowanej symboliką narodową!
W ciągu pięciu lat, ponad 14 tysięcy wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało prawie 4500 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadów jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej.  Choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze. I to jest naszym celem-edukować i uświadamiać wszystkich miłośników Tatr, jak ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w lipcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry!Polska jest pięknym krajem, bądźmy jeszcze krajem ludzi świadomych tego piękna -dodaje Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, wielokrotny Mistrz Polski i Świata.

Anna Zahel

Rejestrować można się pod adresem http://czystetatry.pl/o-akc…

Więcej informacji: http://www.czystetatry.pl

                                  https://pl-pl.facebook.com/CzysteTatry/