ZIELONY DZIEŃ W DWÓJCE

Od kilku lat ostatnia środa przed wakacjami, staje się w naszej szkole „Zielonym Dniem”, czyli momentem przypomnienia i podsumowania działań przyrodniczo-ekologicznych  uczniów klas I-III.

Wg tradycji tego dnia każdy uczeń i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej powinien w swym ubiorze (ozdobie) posiadać zieloną barwę, jako koloru najbardziej kojarzonego z naturą. Upoważnia on do wzięcia udziału w różnych konkursach o charakterze przyrodniczym i uprawnia do otrzymania nagrody.

Tegoroczne Zielone Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej o godzinie dziesiątej zawołaniem „masz zielone – mam!, grasz w zielone – gram!” i poszło. Apel ekologiczny prowadziła (jak zawsze) pani Iwona Stanisz-Trzcińska, koordynator działań proekologicznych w pionie klas młodszych.

W czasie imprezy przypomniano wszystkie akcje i działania odbywające się w roku szkolnym na terenie szkoły, propagujące ideę ochrony przyrody oraz nagrodzono najaktywniejsze osoby i zespoły klasowe biorące w nich udział.

Dwudziestu jeden uczniów laureatów plastycznego konkursu „Natura bezcennym darem” otrzymało z rąk Pani dyrektor Marty Pawlak nagrody książkowe oraz specjalne dyplomy i znaczki  za udział od organizatora konkursu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie brać szkolna poznała najbardziej zaangażowane zespoły klasowe, które brały udział w całorocznej akcji zbiórki surowców wtórnych. Reprezentanci klas II e, I c  i  I d odebrali pamiątkowe dyplomy uznania i nagrody dla swych koleżanek i kolegów. Nie zabrakło wierszy i piosenek przyrodniczych, które w krótkim programie artystycznym zaprezentowali i zachęcali do wspólnego śpiewania uczniowie klasy I c. Po raz pierwszy nagrodzono też nauczyciela – swój dyplom przy głośnych brawach odebrała Pani Sylwia Siłuszyk, twórczyni akcji pomocy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Łętkowicach. W czasie Zielonego Spotkania uczniowie prezentowali swoją wiedzę przyrodniczą w konkursach indywidualnych, ale wszyscy czekali na sprawdzian dla nauczycieli. Tym razem organizator imprezy zaplanował pojedynek uczniowie kontra nauczyciele. Zmagania drużyn zakończyły się remisem (oczywiście zespół nauczycieli musiał wykazać się większą znajomością tematu),  wszystkich startujących nagrodzono brawami, otrzymali też słodkimi upominki. Na zakończenie Zielonego Dnia przekazano sześćdziesiąt indywidualnych nagród dla uczniów, którzy każdego miesiąca uczestniczyli w całorocznej akcji zbiórki surowców wtórnych.