REKORD GUINNESSA W RKO

Nadal czekamy na potwierdzenie wyniku ustanowienia Rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przeprowadzonej 17 października 2016 r. na terenie całej Polski, w tym m.in. w SP nr 2 w Myślenicach.

Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca i przebiegła pod nazwą Największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie. Jej organizatorem była Fundacja WOŚP, a Plac Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stał się głównym miejscem wydarzenia. To stamtąd na żywo prowadzona była internetowa relacja i transmisja z próby pobicia rekordu. Jak podają organizatorzy, wzięło w niej  udział ponad 80 tys. osób z ponad 800 instytucji! (dotychczasowy rekord ustanowiono w Niemczech -11 840 osób). Liczba imponująca, ale niewystarczająca do wpisania akcji do Guinness World Records tj. Księgi Rekordów Guinnessa. Konieczna jest jeszcze dokładna weryfikacja materiałów dowodowych z przebiegu akcji, czyli dokumentacji, nieedytowanego materiału wideo i zdjęć nadesłanych z każdej instytucji. Organizatorzy proszą nas zatem o cierpliwość i wyrozumiałość w oczekiwaniu na informację zwrotną z Biura Rekordów Guinnessa w Londynie.

Przypomnijmy, iż wydarzenie miało charakter ogólnopolski i otwarty, co oznacza, że mogła w nim wziąć udział każda instytucja, która w wyznaczonym terminie zarejestrowała się na stronie internetowej WOŚP. Nasza szkoła była jedyną placówką z Myślenic, która włączyła się do akcji. Mimo iż po raz trzeci braliśmy udział w biciu rekordu w RKO, to po raz pierwszy musieliśmy spełnić wytyczne stawiane przez Guinnessa. Nie zniechęciły nas jednak utrudnienia związane z organizacją tego wydarzenia i 17 października w godz. 12.00-12.35 na sali gimnastycznej przeprowadziliśmy akcję bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą liczbę osób. Wzięło w niej udział 125 uczniów naszej szkoły (w tym 17 członków Szkolnego Koła PCK), 9 nauczycieli oraz przedstawiciele Szkoły Młodych Ratowników, Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna i Fundacji Maltańska Służba Medyczna. Na 22 manekinach ćwiczeniowych (fantomach) naprzemiennie przeprowadzali oni resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, gdyż przed przystąpieniem do akcji zostali przeszkoleni przez instruktorów, wolontariuszy oraz nauczycieli naszej szkoły, którzy realizują Program Edukacyjny Fundacji WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować. Odbyły się wykłady, pokazy oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach. W czasie trwania akcji nasi szkoleniowcy wraz z członkami SK PCK stosowali środki do dezynfekcji fantomów oraz czuwali nad prawidłową techniką i tempem prowadzonej resuscytacji. Obserwowanie pracy instruktorów oraz nadzorowanie mniejszych grup uczestników podczas próby było zadaniem stewardów. W tej roli wystąpili nauczyciele naszej szkoły. Natomiast nad całością czuwał koordynator akcji i dwaj niezależni świadkowie, tj. wykwalifikowani eksperci w dziedzinie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Musieli oni pozostawać w niezależnych relacjach względem: siebie samych, organizatora i wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu. Do pomocy w wiarygodnym odmierzaniu czasu mieli dwóch nauczycieli WF.

Akcja bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej w naszej szkole przebiegła zgodnie z wytycznymi Fundacji WOŚP i według narzuconego nam scenariusza zajęć. Po odliczeniu ostatnich sekund akcji na sali gimnastycznej rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości. Był też czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Za przebieg akcji na terenie naszej szkoły były odpowiedzialne następujące osoby:

Powitanie gości -p. dyr Beata Chrapek-Paciorek

Koordynator akcji: p. Anna Zahel – opiekun SK PCK oraz realizator programu  Ratujemy i Uczymy Ratować

Niezależni Świadkowie:

 -p.Katarzyna Szoch-Jędrys – certyfikowany Instruktor Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, opiekun Szkoły Młodych Ratowników

 -p.Anna Krzyżanowska – Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna

Stewardzi -nauczyciele SP 2:

-p.Joanna Gorączko – realizator programu Ratujemy i Uczymy Ratować

-p.Ewa Łazoryk – NVQ3 in Health and Social Care

-p.Sylwia Nosal – opiekun SK PCK

-p.Jarosława Słowik – realizator programu Ratujemy i Uczymy Ratować

Instruktorzy i wolontariusze:

Państwowa Straż Pożarna – p.Piotr Kutrzeba

Fundacja Maltańska Służba Medyczna – Katarzyna Bednarczyk, Patrycja Cholewa, Konrad Holewa, Dawid Maciejas, Karolina Rusnarczyk, Monika Szeląg

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna – Rogowski Łukasz, Polewka Konrad

Szkoła Młodych Ratowników – Kinga Oliwa, Michał Ogrodny

– nauczyciel SP 2, realizator programu Ratujemy i Uczymy Ratować – p.Elżbieta Ślusarczyk

członkowie SK PCK – Małgorzata Batko, Maja Błachut, Agnieszka Gorączko, Klaudia Kalemba, Paulina Kasina, Julia Leśniak, Wiktoria Łazarz, Jagoda Nowak, Teresa Ogrodna, Natalia Pachoń, Emilia Pietrzak, Igor Rogowiec, Wiktor Sawicki, Patrycja Sraga, Amelia Ulman, Wiktoria Uniszyn, Natalia Żądło

Osoby odmierzające czas:  p.Katarzyna Dudzik, p. Anna Dziurdzia

Obsługa techniczna, dostęp do transmisji internetowej, gromadzenie materiału wideo, fotografowanie : p.Tomasz Biel

Wszystkim wyżej wymienionym osobom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy, za poświęcony czas oraz użyczenie nam fantomów na czas trwania akcji. Nasze spotkanie urzeczywistniło ideę integracji służb i instytucji działających na rzecz pierwszej pomocy. Cieszymy się z tego ogromnie, bo przecież łączy nas wspólny cel: promowanie idei udzielania pierwszej pomocy, a więc ratowania zdrowia i życia. Ta „Największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie” była więc dla naszych uczniówlekcją cenną jak życie”.

Słowa podziękowania kierujemy również do:

p.Małgorzaty Bajer -Kierownika Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach – za życzliwość, finansowe wsparcie akcji na terenie naszej szkoły (przygotowanie dla wszystkich uczestników materiałów wskazanych przez WOŚP,  zapewnienie znacznej ilości środków do dezynfekcji fantomów) oraz udostępnienie kilku dodatkowych manekinów ćwiczeniowych i defibrylatora AED na potrzeby akcji.

Dyrekcji SPZOZ w Myślenicach– za ofiarowanie nam części środków do dezynfekcji fantomów.

Dyrekcji: Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3 w Myślenicach, SP nr 4 w Myślenicach, SP w Polance -za użyczenie nam dodatkowych fantomów.

Dzięki Państwa pomocy w akcji bicia rekordu Guinnessa mogła wziąć udział większa liczba uczniów, ponieważ organizatorzy wyznaczyli nam maksymalną liczebność grupy przypadającą na jednego manekina ćwiczeniowego. Na podkreślenie zasługuje też fakt, iż resuscytacja krążeniowo-oddechowa przebiegała w sposób bezpieczny dzięki środkom do dezynfekcji, które są kosztowne, ale niezbędne do każdorazowego przeprowadzenia ćwiczeń na fantomach.

                                                                                                                                               Anna Zahel

 

Skip to content