Kategoria: Wszystkie wpisy

MYŚLENICKI DZIEŃ DZIECKA

 

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KRAKOWA

17 maja klasy drugie udały się na wycieczkę do Krakowa. Naszym głównym celem był udział w spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych”, który odbył się w Teatrze Groteska.

Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie? Niespodziewanie okazuje się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. W mieszkaniu małej Be dochodzi do buntu tej przyziemnej odzieży i do próby zrealizowania wielkiej skarpetkowej ucieczki. Powody są różne: jedna – nie chce zalegać dłużej w koszu na bieliznę w towarzystwie brudasów, inna – jest zrobiona z szorstkiej wełny, kłuje w stopy i nikt nie chce jej nosić, kolejna – chce zmieniać świat, jeszcze inna tęskni za morskimi przygodami, a ta jedwabna – marzy o wielkiej karierze.

Spektakl był piękny! Muzyka, rekwizyty, gra aktorska na najwyższym poziomie. Dzieci były zachwycone, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Po spektaklu w teatrze, udaliśmy się na spacer ulicami Krakowa oraz rejs po Wiśle.

To był fantastyczny dzień, pełen wrażeń, zabawy i radości.

OBCHODY TYGODNIA DLA RODZIN

Centrum Usług Społecznych zaprasza na obchody Tygodnia dla Rodzin, które odbędą się 23-27.05.2022 r. 

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO „EUROPA I JA” W KLASIE II D

W maju klasa II D zakończyła realizację zadań z Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego EUROPA I JA. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt był zgodny z kierunkiem polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022 wpisując się w trzeci punkt: ,,Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych”.

Poprzez udział w projekcie dzieci zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zainteresowania, nawiązały współpracę oraz przede wszystkim świetnie się bawiły.

A oto kilka opinii uczniów na temat projektu:

Projekt był bardzo fajny, zabawny, robiliśmy ciekawe rzeczy – Blanka

Przy zadaniach mieliśmy dużo frajdy. Dowiedzieliśmy się wiele o włoskich zwierzętach i zwyczajach – Hania

Uczyliśmy się o włoskich wyspach, miastach, mieliśmy różne fajne, ciekawe zabawy. Projekt mi się bardzo podobał. Chciałabym taki za rok, z innym krajem – Ala

Projekt był bardzo fajny i chciałbym jeszcze raz taki mieć – Kamil

Na zajęciach można było dowiedzieć się o zwyczajach włoskich, kulturze, tańcach, jedzeniu. Mieliśmy możliwość zrobienia własnej pizzy. Było bardzo pysznie. Przez zabawę dowiedzieliśmy się bardzo dużo o tym kraju. Mam nadzieję, że tam niedługo pojadę z rodzicami – Oliwier

Projekt mi się bardzo podobał, była fajna zabawa, uczyliśmy się, jak tańczyć Tarantellę. Chciałbym jeszcze raz mieć taki projekt w klasie – Franio

Projekt był bardzo fajny, zabawny, mi się bardzo podobał. Nauczyliśmy się włoskiego tańca i poznaliśmy nowe włoskie słowa – Emilka

Projekt mi się bardzo podobał. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy. W końcu sam zrobiłem pizzę, bez niczyjej pomocy, nauczyłem się włoskich słów, lepiłem z masy solnej włoskie zwierzęta  – Witek

Jak widać, projekt bardzo podobał się uczniom. Mamy nadzieję, na udział w kolejnej edycji za rok. Ciao!

WARSZTATY PRZYRODNICZE Z PANEM SŁAWKIEM

Kolejny już raz uczniowie klasy II c i II d mieli okazję spotkać się z panem Sławkiem Czyżowiczem – przyrodnikiem, ornitologiem i edukatorem.

19 maja udaliśmy się z nim do lasu na Mikołaja na warsztaty przyrodnicze, gdzie odkrywaliśmy leśne tajemnice. Pan Sławek przygotował dla nas wiele atrakcji i doświadczeń, które angażowały wszystkie nasze zmysły. Nauczył nas, jak rozpoznawać gatunki ptaków po ich śpiewie, jak odróżniać owady od pajęczaków, zaraził nas miłością do lasu i przyrody. Największą atrakcją było niewątpliwie łapanie owadów na majowej łące, ich klasyfikowanie i oznaczanie.

Bliskość obcowania z naturą dostarczyła nam wiele emocji, wpłynęła na rozwój zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie postawy badawczej. To był świetny dzień!

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY EUROPA I JA –  ZADANIE MARZEC, KWIECIEŃ I MAJ

W bieżącym roku szkolnym klasa II d bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym EUROPA I JA. Jego celem jest przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom klas I-III wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Projekt składa się z 8 zadań. Od października do maja każdego pierwszego dnia miesiąca klasa wykonuje zadania dotyczące wybranego przez nas kraju – Włoch.

Każde państwo ma swoje tradycyjne potrawy. Pizza to najpopularniejsza na całym świecie potrawa kuchni włoskiej. Cienki, wypieczony spód, chrupiące i puszyste boki, pyszne dodatki… Naszym marcowym zadaniem była degustacja wybranego włoskiego dania, a wybór padł oczywiście na pizzę! Udaliśmy się do pizzerii Legendario w Myślenicach, gdzie pod okiem mistrza Sebastiana Turczyniaka nauczyliśmy się ręcznego wyrobu ciasta. Było przepysznie i bardzo profesjonalnie. Zamiłowanie do włoskiego jedzenia czuć było już od progu lokalu. Serdecznie dziękujemy za gościnę i miło spędzony czas.

W kwietniu przypada Międzynarodowy Dzień Tańca, a każde państwo ma charakterystyczną dla siebie melodię lub taniec. Postanowiliśmy, że ułożymy nasz własny układ choreograficzny do znanej włoskiej melodii Tarantella. Jest to taniec ludowy, pochodzący z Neapolu, bardzo rytmiczny i szybki. Efekty naszej pracy można zobaczyć poniżej:

W każdym kraju na całym świecie są dzieci, które uwielbiają się bawić. W ramach majowego zadania poznaliśmy zabawy włoskich dzieci – grę w kolory, trigon, un, due, tre, Stella! I wiele innych… Zapraszamy do obejrzenia relacji z realizowanych zadań! 

KAMIENIE NA SZANIEC

Czytamy. Oglądamy. Przeżywamy…  Z całego serca współczujemy. Straszliwie niesprawiedliwa i nieludzko okrutna wojna u naszych sąsiadów w Ukrainie nie pozwala naszej młodzieży pominąć tego faktu. Mocujemy się z myślami. Angażujemy się w pomoc tak, jak umiemy i możemy. Zaprzyjaźniamy się z nowymi w naszym życiu osobami, które schroniły się przed zagrożeniem.

Wrażliwe widzenie i współodczuwanie pozwoliło młodzieży z klasy 7a wykonać serię zaimprowizowanych zdjęć, z których jedno znalazło się z inicjatywy Jerzego Fedirki w lokalnym miesięczniku „Sedno” w serii „Myśleniccy Artyści dla Ukrainy”.

Serdecznie dziękuję Niezawodnej Ósemce z 7a za wspólny głos. Jesteśmy z Tymi, którzy „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”…

POKÓJ DLA UKRAINY.

PIKNIK EKOLOGICZNY

11 maja w piękną, słoneczną środę, w naszej szkole odbył się Piknik Ekologiczny dla klas I-IV.

W tym dniu dla uczniów zostały przygotowane liczne atrakcje. Jedną z nich były warsztaty „Sóweczki” podczas których Pan Piotr Guzik w bardzo ciekawy sposób opowiedział o życiu tych ptaków. Dzieci za pomocą pacynki sowy „Asi”, a także „Bubiego” i „Flamy” (eksponatów puchacza i płomykówki) mogły dowiedzieć się jak wyglądają te zwierzęta, jakie głosy wydają oraz w jaki sposób zdobywają pożywienie.

Kolejnym punktem pikniku było eko-stoisko wraz z warsztatami przygotowanymi przez ekodoradców z Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Podczas spotkania uczniowie mogli porozmawiać z prowadzącymi na temat zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego.

KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

5 maja br. po raz kolejny odbył się w Szkole Podstawowej w Trzemeśni Gminny Konkurs Historyczno-Ortograficzny pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda, które nawiązywało do historii naszego hymnu, jako, że w tym roku przypada 225-lecie powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech oraz 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego – autora tego utworu. Tekst dyktanda był wymagający. Sprawdzał nie tylko poprawność ortograficzną, ale również znajomość stosowania znaków interpunkcyjnych. Okazało się, że język polski nie jest łatwym językiem i zasady poprawnej pisowni płatały figle wszystkim uczestnikom konkursu. Naszą Szkołę reprezentowały: Maja Piesakowska i Patrycja Błachut z klasy VIII e.

Maja Piesakowska zdobyła III miejsce, a Patrycja Błachut – wyróżnienie.
Obie uczennice otrzymały nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy!!!

LEKCJE POD DRZEWEM – STREFA EDUKACJI W PLENERZE

Młodzież i rodzice naszej szkoły włączyli się w stworzenie miejsca umożliwiającego prowadzenie lekcji w zielonej przestrzeni. DWÓJKA ma teraz przyjemne stanowisko, zapewniające przebywanie na świeżym powietrzu, bo bez tlenu uczymy się marnie – wielogodzinny  bezruch w zamkniętych pomieszczeniach wpływa na stan zdrowia i możliwość przyswajanie wiedzy.  Nasza szkoła proponuje proste rozwiązania i w  ramach innowacji „doLAStamy 2.0” już odbywają się zajęcia w przyszkolnym terenie zielonym.

Wykorzystujemy proste siedziska, wykonane z opon w trakcie naszego pikniku ekologicznego. Uczniowie siódmej i ósmej klasy we współpracy z młodszymi kolegami i koleżankami sprostali niełatwemu zadaniu – stworzyli pierwsze w swoim życiu kolorowe, tapicerowane siedziska. Opony pokryli farbami akrylowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne i część z nich pomalowali w zaprojektowane wzory, a część oddali jako powierzchnię radosnej twórczości uczniom z klas 1 – 4.

GMINNY KONKURS ASTRONOMICZNY „NASZA GWIAZDA”

Szkoła Podstawowa im. T. Banachiewicza zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych Gminy Myślenice do udziału w 3 Gminnym Konkursie Astronomicznym.

Oprócz popularyzacji astronomii, jako dziedziny wiedzy, w tym roku szczególną okazją do odnotowania są: 140 rocznica urodzin prof. Tadeusza Banachiewicza – znakomitego polskiego astronoma i matematyka oraz 100 rocznica założenia Stacji Astronomicznej na Lubomirze.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – P. Jarosław Szlachetka.

Tematem konkursu jest astronomia jako dziedzina wiedzy.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU PRZYJMUJE P. SYLWIA NOSAL DO 31 MAJA!!!

 Konkurs jest dwuetapowy:

a) etap pierwszy– uczniowie rywalizują w szkole macierzystej we wtorek 7 czerwca 2022 o godz. 12.00. Za przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiedzialny jest nauczyciel, szkolny koordynator konkursu, wyznaczony przez dyrektora. Do drugiego etapu kwalifikuje się 2 uczniów, którzy osiągną najlepszy wynik w szkole.

b) drugi etap– stanowi finał konkursu organizowany w dniu 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godz. 9.30, w Szkole Podstawowej im. T. Banachiewicza w Porębie.

Uczestnicy konkursu.

a) W etapie szkolnym udział mogą wziąć wszyscy chętni uczniowie z klas 4-8, którzy zgłoszą się do nauczyciela, szkolnego koordynatora konkursu.

b) w finale gminnym konkursu mogą wziąć udział uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym – na zasadach opisanych w p. 4 ust. a).

c) warunkiem uczestniczenia w konkursie jest wyrażenie zgody przez Rodziców na udział ucznia w konkursie oraz na przetwarzanie danych osobowych ze celu przeprowadzenia konkursu.

Zwycięzcą konkursu zostanie uczeń, który uzyska największą liczbę punktów w finale konkursu.

Dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu przewidziano dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uczniowie są zobowiązani do uzyskania zgody swoich rodziców (prawnych opiekunów) na udział w konkursie.

SŁUCHOWISKO MUZYCZNE DLA KLAS 1-3

Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach. Nasi uczniowie wysłuchali koncert w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Uczniowie zaprezentowali nam instrumenty muzyczne, na których uczą się grać, a  dyrektor opowiedział o szkole i rodzajach zajęć. Dzieci były zauroczone muzyką. W tak słonecznym dniu klasy udały się na zabawy integrujące do parku.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 2022

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki Laboratoria Przyszłości. Kwota, jaką otrzymaliśmy to 225 000 zł.

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzyma wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

W 2022 szkoła wykorzystała pozostałą część funduszy. Wcześniej zakupiony sprzęt uzupełniono o klocki Lego Spike i Lego Mindstorms do nauki programowania, klocki konstrukcyjne Lego BricQ, długopisy 3D, okulary wirtualnej rzeczywistości VR, urządzenia do rejestrowania wideo i dźwięku.

Sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Dzięki pozyskanym narzędziom będzie można zrealizować wiele działań mających na celu wsparcie naszych uczniów realizować ciekawe innowacje pedagogiczne wykorzystując w nich nowoczesne programy. Nasi uczniowie rozwiną kreatywność, umiejętności analityczne, wyobraźnię przestrzenną i nauczą się pracy metodą projektu.